Raport: 7-8 mld zł oszczędności dzięki redukcji zużycia energii o 5 proc.

  • PAP
opublikowano: 24-01-2023, 18:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przy redukcji zużycia energii o 5 proc., sektor przemysłowy, usługowy, małe i średnie firmy oraz gospodarstwa domowe mogłyby łącznie zaoszczędzić ok. 7-8 mld zł - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego i ekspertów Taurona. Najtańsza energia - to ta zaoszczędzona - przekonują autorzy opracowania.

Z przedstawionych w raporcie wyliczeń Instytutu Jagiellońskiego wynika, że przy redukcji zużycia o 5 proc., statystyczne gospodarstwo domowe mogłoby zaoszczędzić w tym roku ok. 65-100 zł.

"Przy dwa razy wyższych oszczędnościach, na poziomie 10 proc. - to już ok. 130-200 zł. Przy rekordowych cenach energii elektrycznej w Polsce, każda zaoszczędzona kilowatogodzina to wymierna korzyść dla obiorcy końcowego i gospodarki" - czytamy we wtorkowej informacji Instytutu Jagiellońskiego i Taurona, którego eksperci uczestniczyli w przygotowaniu opracowania.

W publikacji znalazły się m.in. informacje, jak oszczędzać prąd. Wyliczono, że wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnego zarządzania energią (smart home) może zmniejszyć zużycie energii w domu prawie o jedną trzecią.

Wśród rozwiązań dających realne oszczędności są m.in. elektroniczne termostaty do domowych grzejników czy tzw. smart plug, czyli podłączane do gniazdka elektrycznego urządzenie, pozwalające kontrolować przepływ prądu do konkretnych sprzętów. Istotny wpływ na koszty ma też wymiana tradycyjnych źródeł światła na oświetlenie LED, co może zmniejszyć zużycie prawie o dwie trzecie.

W firmach oszczędzanie warto zacząć od przeprowadzenia audytu energetycznego - radzą specjaliści. Kolejnym krokiem mogą być inteligentne układy pomiarowo-rozliczeniowe, umożliwiające zdalny odczyt i bieżącą analizę oraz kontrolę zużycia energii, a tym samym ponoszonych kosztów.

"Warto przyjrzeć się wszystkim urządzeniom; warto przeanalizować, czy poza godzinami pracy działają tylko niezbędne urządzenia. Tauron zachęca i przypomina, że rezygnacja z energetycznych wampirów - urządzeń, które pobierają energię, kiedy nie ma takiej potrzeby, potrafi przynieść wymierne oszczędności" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Taurona Paweł Szczeszek.

Instytut Jagielloński, który wspólnie z Tauronem przygotował raport dotyczący oszczędzania energii, jest niezależnym ośrodkiem analitycznym, centrum wymiany poglądów i budowania strategii. Specjalizuje się m.in. w polityce energetycznej, makroekonomicznej i przemysłowej, doradztwie strategicznym, sprawach międzynarodowych i społecznych oraz w kwestiach innowacyjności i gospodarki cyfrowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane