Rentowność obligacji Niemiec poniżej stopy depozytowej EBC

opublikowano: 04-07-2019, 12:28

Oczekiwanie rynku na luzowanie polityki monetarnej jest tak duże, że rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła poniżej stopy depozytowej Europejskiego Banku Centralnego.

Rentowność „dziesięciolatek” Niemiec spadła poniżej minus 0,4 proc. To skłoniło inwestorów do kupowania aktywów o większym ryzyku, jak obligacje Włoch czy Grecji. Niektóre rządy skorzystały z tego. W czwartek Hiszpania i Francja sprzedały rekordowo drogo swoje nowe obligacje. 

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec przez ostatnie 10 lat

Spadek rentowności obligacji wiązany jest z rosnącym przekonaniem, że EBC, obawiając się problemów podobnych do „straconej dekady” w Japonii, czyli okresu uporczywie niskiego wzrostu i inflacji, będzie mocno luzował politykę monetarną. Umacnia je wskazanie Christine Lagarde jako następczyni Mario Dragiego na stanowisku banku centralnego eurolandu.

- Rynki tak naprawdę mówią, że oczekują więcej od EBC – powiedział Marilyn Watson, szef globalnej strategii na rynku obligacji w BlackRock Inc – Oczekujemy dalszego spadku rentowności – dodał. 

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła do minus 0,41 proc. Cena obligacji Włoch rosła tak szybko w tym tygodniu, że spread ich rentowności i rentowności papierów Niemiec spadł poniżej 200 pkt. bazowych i był najniższy od maja 2018 roku. „Dziesięciolatki” Belgii, Francji i Holandii dołączyły do grupy obligacji państw z rentownością poniżej zera. Globalnie łączna wartość takich papierów sięgnęła rekordowych 13 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane