RMF FM: prokuratura zabezpieczyła część majątku Czarneckiego

WST
opublikowano: 15-10-2020, 11:32

W związku z prowadzonym śledztwem ws. afery GetBack, prokuratura zabezpieczyła znaczny majątek miliardera Leszka Czarneckiego, donosi nieoficjalnie radio RMF FM.

Na swojej stronie internetowej stacja napisała, że „…prokuratorzy nie chcą mówić o szczegółach. Jedyne, co usłyszeliśmy, to "kwota jest niebagatelna, robi wrażenie, jednak jest niższa, niż suma szkody wyrządzonej klientom banku".

Leszek Czarnecki
Fot. Grzegorz Celejewski

Afera GetBacku (spółki należącej kiedyś do imperium Leszka Czarneckiego, sprzedanej funduszowi Abris Capital) wybuchła w kwietniu 2018 r., kiedy windykacyjna spółka przestała spłacać obligacje. Wśród poszkodowanych jest ponad 10 tys. drobnych obligatariuszy oraz inwestorzy instytucjonalni, którzy zainwestowali 2,5 mld zł w papiery dłużne GetBacku. 

Część obligacji była sprzedawana za pośrednictwem Idea Banku, kontrolowanego przez Leszka Czarneckiego. 

Według RMF FM, prokuratura zamierza postawić Czarneckiemu zarzuty dotyczące oszustwa na szkodę klientów banku w wysokości blisko 130 mln zł, a także działania na szkodę spółki w kwocie ponad 80 mln zł.

Leszek Czarnecki ma już status podejrzanego.

11 sierpnia 2020 roku prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy–Śródmieścia wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Czarneckiego "albowiem jak ustalono, Pan Leszek Cz. od dłuższego czasu nie przebywa na terenie kraju i nie jest możliwe przeprowadzenie z nim czynności procesowych" – podała PAP prokuratura.

Posiedzenie w tej sprawie zaplanowane jest na 16 października, na godzinę 10.30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane