Rogoff: Chiny są największym zagrożeniem dla globalnej gospodarki

opublikowano: 26-09-2016, 10:44

Spowolnienie w Chinach jest obecnie największym zagrożeniem dla globalnej gospodarki, ocenia Kenneth Rogoff, profesor ekonomii z Uniwersytetu Harvarda.

- Myślę, że [chińska-red. pb.pl] gospodarka spowolniła znacznie mocniej niż pokazują oficjalne dane – powiedział Rogoff, w przeszłości główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bloomberg
Bloomberg
Kenneth Rogoff

W jego ocenie Chiny przechodzą obecnie “wielką rewolucję polityczną”, której objawem jest nasilenie walki z korupcją na najwyższych szczeblach, a także przejście gospodarki do modelu z wiodącą rolą usług.

- Jeśli chcecie obserwować tą część świata, która ma problem zadłużenia, popatrzcie na Chiny. Przechodziły okres wzrostu napędzanego kredytem, a to nie może trwać w nieskończoność – powiedział Rogoff.

W jego ocenie, Chiny doświadczają „całkiem twardego lądowania”. Ekonomista obawia się, że mogą stać się „dużym problemem” dla globalnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane