Czytasz dzięki

Rokita ujawni kandydatów do rządu po konsultacji z szefem PiS-u

Internet Securities
opublikowano: 21-09-2005, 10:06

Kandydat Platformy Obywatelskiej (PO) na premiera Jan Rokita zapewnił, że w przypadku wygranej PO w wyborach wicepremierem w jego gabinecie zostanie szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński i z nim będzie konsultował wszelkie decyzje co do obsady ministerstw. W przypadku zwycięstwa PiS-u Rokita liczy na propozycję funkcji dla siebie od Kaczyńskiego.

Kandydat Platformy Obywatelskiej (PO) na premiera Jan Rokita zapewnił, że w przypadku wygranej PO w wyborach wicepremierem w jego gabinecie zostanie szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński i z nim będzie konsultował wszelkie decyzje co do obsady ministerstw. W przypadku zwycięstwa PiS-u Rokita liczy na propozycję funkcji dla siebie od Kaczyńskiego.

„Jeśli miałbym być premierem tego rządu, nie zgłoszę publicznie kandydatów na żadnego ministra bez uzgodnienia tego z prezesem Kaczyńskim. Zamierzam to zrobić z nim wspólnie, bo to jest wtedy technika tworzenia dobrego rządu” – powiedział Rokita w środowym wywiadzie dla Radia Zet.

Podkreślił, że gabinet tworzony przez szefa PO lub PiS-u będzie rządem autorskim – bez parytetów partyjnych, ale też nie będzie to rząd bezpartyjnych fachowców.

Rokita wymienił kilka „zasadniczych kwestii spornych” między PO i PiS-em. Są to: podatki, reforma administracji rządowej oraz walka z bezrobociem.

„Wydaje mi się, że w efekcie tego wszystkiego kluczową kwestią jest podejście do bezrobocia. [...] Ja nie wierzę w to, ażeby PiS było partią, która byłaby zdolna dzisiaj poradzić sobie z wysokim bezrobociem w Polsce, ja uważam, że [rząd Jarosława Kaczyńskiego] to byłby rząd wysokiego bezrobocia” – powiedział kandydat PO.

Wybory parlamentarne odbędą się 25 września. Wszystkie ostatnie sondaże wskazują, że PO i PiS uzyskają w nich większość pozwalającą na stworzenie stabilnego rządu, a być może nawet większość 2/3, umożliwiającą przeprowadzenie zmian w konstytucji.

W większości badań opinii przewodziła ostatnio PO, choć według sondażu TNS OBOP dla „Faktu”, opublikowanego w środę, PiS może liczyć na 34% głosów wyborców, którzy wiedzą już, na kogo chcą głosować, natomiast PO – na 32% głosów. (ISB)

tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane