Rolet: Wielkiej Brytanii grozi utrata 100 tys. miejsc pracy

opublikowano: 23-09-2016, 12:28

Nawet 100 tys. miejsc pracy może stracić Wielka Brytania jeśli operacje clearingowe zostaną przeniesione do innych krajów z powodu Brexitu, ostrzegł Xavier Rolet, prezes London Stock Exchange Group.

-  Szacujemy, konserwatywnie, że co najmniej 100 tys. miejsc pracy w zarządzaniu ryzykiem, zespołach procedur i systemów, middle office i back-office, nie tylko w Londynie, ale w całym kraju, może być zagrożone – powiedział Rolet. – Problem jest jednak taki, że jest niezwykle mało centrów finansowych na świecie, które mogłyby przejąć tak wielki globalny biznes – dodał. 

Xavier Rolet
Reuters/FORUM

Szef LSE uważa, że to raczej Nowy Jork niż któreś z europejskich centrów finansowych byłby największym beneficjentem exodusu biznesu z Londynu.

- Czy jest możliwe, aby to w całości przenieść? Oczywiście, że tak – powiedział Rolet. - London Stock Exchange Group poprzez London Clearing House prowadzi z wielkim sukcesem clearingowy biznes i ma obecnie licencję na działalność, na przykład, w uznawanym przeze mnie za jedyną alternatywę dla Londynu, Nowym Jorku – dodał.

Szef LSE przyznał jednocześnie, że „fizyczne możliwości” przenosin, a także ich gospodarcze konsekwencje, są „raczej złożone”.

- Pomysł rozdzielenia, na przykład, clearingu denominowanych w euro swapów stopy procentowej i denominowanych w dolarach swapów stopy procentowej nie ma ekonomicznego sensu i prawdopodobnie jest niemożliwy do realizacji, nawet z punktu widzenia regulacyjnego czy prawnego – powiedział Rolet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane