Ropa najdroższa od ponad dwóch tygodni

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch
opublikowano: 30-03-2023, 21:14
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ropa powróciła do wzrostów, ponownie wspinając się na najwyższe poziomy od marca. Wśród przyczyn odbicia wymienia się oczekiwane problemy z wystarczającym dostawami.

Część handlujących surowcem uważa, że wchodzimy w okres zwiększonego popytu wraz ze spadkiem prognoz dotyczących podwyżek stóp procentowych, które mogłyby zdusić rozwój globalnej gospodarki.

fot. James MacDonald/Bloomberg

Szczególny impuls oczekiwany jest ze chińskiej gospodarki, i to właśnie zapotrzebowanie zgłaszane przez największego konsumenta ropy będzie implikować wzrost cen w dalszej części roku.

Dodatkowym wsparciem dla notowań „czarnego złota” zaskakujący, również w swojej skali spadek zapasów ropy na amerykańskim rynku w zeszłym tygodniu (-7,49 mln baryłek).

W rezultacie poprawy nastrojów, majowe futures na odmianę ropy WTI drożały na finiszu czwartkowej sesji na NYMEX o 1,40 USD, zyskując 1,9 proc. na poziomie 74,37 USD za baryłkę. To najwyższa wartość od 13 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane