Rosja: Były ukraiński miliarder skazany na 9 lat kolonii karnej

  • PAP
opublikowano: 16-08-2019, 19:42

Moskiewski Sąd Miejski skazał w piątek na dziewięć lat kolonii karnej byłego ukraińskiego miliardera Olega Mkrtczana, współzałożyciela i prezesa konglomeratu metalurgicznego Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Mkrtczan jest członkiem rady nadzorczej ISD Huty Częstochowa.

Biznesmen został skazany za oszustwa o szczególnie dużym wymiarze. Według śledczych jest on winny sprzeniewierzenia ponad 1 mld rubli (ponad 15 mln dolarów), otrzymanych w postaci kredytów od rosyjskiego Wnieszekonombanku.

Proces odbywał się z wyłączeniem jawności. Mkrtczan nie przyznał się do winy; obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

Radio Swoboda zauważa, że Mkrtczan był jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie, ale stracił majątek po wybuchu konfliktu na wschodzie kraju w 2014 r.

Mkrtczan zasiada w radzie nadzorczej Huty Częstochowa, którą w 2005 r. przejął ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu. Od czasu światowego kryzysu z 2008 r. zakład zmaga się z problemami finansowymi.

ISD Huta Częstochowa jest spółką ISD. Właścicielem 50 proc. plus 2 akcji ISD jest grupa inwestorów kierowana przez szwajcarską firmę handlową Carbofer i rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksandra Katunina. Pozostałe 49,99 proc. udziałów należą do założycieli ISD Siergieja Taruty i Olega Mkrtczana.

Pod koniec czerwca br. zarząd spółki ISD Polska, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy