Rosja proponuje powrót do poziomów wydobycia ropy z października 2016 r.

opublikowano: 13-06-2018, 11:21
aktualizacja: 13-06-2018, 11:21

Rosja planuje zaproponować, aby kartel OPEC i jego sojusznicy w ciągu trzech miesięcy mogli przywrócić produkcję do poziomu z października 2016 r. wycofując większość, ale nie wszystkie redukcje kwot produkcyjnych.

Począwszy od lipca biorące udział w dotychczasowej umowie kraje proporcjonalnie podzieliłyby dzienne zwiększenie wydobycia o 1,8 mln baryłek dodając je do swoich limitów, powiedziała agencji Bloomberg, osoba, prosząca o anonimowość, gdyż informacja nie jest publiczna. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Faktyczny wzrost podaży na rynku byłby mniejszy, ponieważ niektóre państwa, w szczególności Wenezuela, Angola i Meksyk, nie są w stanie zwiększyć swojej produkcji, twierdzi agencyjne źródło.

Rosja i Arabia Saudyjska, przywódcy grupy 24 producentów, zasugerowały już zwiększenie produkcji, aby zatrzymać wzrost cen grożący ograniczeniem popytu na ropę naftową.

Nowa propozycja Moskwy poszłaby dalej, skutecznie kończąc cięcia dla każdego kraju, który ma możliwość pompowania większej ilości ropy. Taki ruch musiałby zostać uzgodniony przez innych członków, z których kilku już wystąpiło przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Plan może być pierwszą z wielu propozycji i kontrprojektów od członków grupy, podlegających zmianom w trakcie negocjacji. 

Biorąc pod uwagę wsparcie dla dwóch największych producentów uczestniczących w porozumieniu, wzrost produkcji "wygląda nieuchronnie" – oceniają analitycy Citigroup, kierowani przez Eda Morse'a. Choć amerykański bank inwestycyjny oczekuje wzrostu produkcji, spodziewa się jednak, że uzgodniona wartość będzie oscylować na poziomie około 500 tys. baryłek dziennie.

Organizacja krajów eksportujących ropę naftową i kilka państw niebędących członkami kartelu zgodziło się pod koniec 2016 r. na ograniczenie wydobycia „czarnego złota” o 1,8 mln baryłek dziennie w celu wyeliminowania nadpodaży surowca, który to czynnik wpływał negatywnie na ceny ropy.

W przypadku większości krajów redukcja ta dotyczyła poziomu produkcji z października 2016 r.

Wiele krajów poszło jednak dalej niż ich zadeklarowane cięcia. W kwietniu, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej, całkowita redukcja wydobycia grupy wyniosła prawie 2,5 mln bpd.

Moskwa wierzy, że to nowe rozwiązanie zapewniłoby stabilność rynku na rynku ropy naftowej w okresie wysokiego popytu na półkuli północnej latem. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu