"Rossijskaja Gazieta": sprawa Grecji przejawem kryzysu UE

PAP
01-07-2015, 13:26

Komentując w swym środowym wydaniu obecne problemy finansowe Grecji rosyjski dziennik rządowy "Rossijskaja Gazieta" uznał je za przejaw "głębokiego strukturalnego kryzysu Unii Europejskiej".

"Akcja współczesnego greckiego dramatu, który piszą wspólnie lewicowa partia Syriza i finansowo-polityczny establishment Unii Europejskiej doznała kolejnego gwałtownego zwrotu. Na scenę wywołano nowych wykonawców - naród (w tradycji greckiej tragedii chór), który ma w referendum zadecydować o rozwiązaniu problemu zadłużeniowego. Nikt nie podejmuje się przewidzieć, czym zakończy się ten zamęt, który jest oczywiście nie przyczyną, lecz skutkiem i symptomem głębokiego strukturalnego kryzysu Unii Europejskiej" - napisała "RG".

"Grecja nie ma właściwie żadnego pola manewru, niewypłacalność sama w sobie niczego by nie rozwiązała, popychając katastrofę ku jej następnej, ostrzejszej fazie. A dla (kanclerz Niemiec) Angeli Merkel, głównej architekt uprawianej od pięciu lat polityki +ratowania+ Aten, krach tej linii będzie oznaczał nie tylko polityczną klęskę, ale także konieczność podjęcia skrajnie ryzykownej żeglugi po falach reformowania integracji europejskiej. Czyli brania na siebie odpowiedzialności wielokrotnie większej niż do tej pory" - wskazał rosyjski dziennik.

Postawiwszy sobie pytanie, jakie wnioski powinna z tego wyciągnąć Rosja, gazeta konkluduje, iż "przede wszystkim UE nie należy już dłużej traktować jako czegoś stałego, co rozwija się w przewidywalny sposób", a sytuacja może również ewaluować w kierunku "niezbyt akceptowalnego przez Moskwę zwiększenia roli USA na kontynencie europejskim".

"Jest jeszcze jedna lekcja, jaka wypływa z greckiego kryzysu - nieprzemyślana integracja, w której motywy polityczne dominują nad ekonomicznymi prowadzi w ślepy zaułek. Trzeba o tym pamiętać przy budowaniu euroazjatyckiej unii gospodarczej i już teraz zdecydowanie uciąć wybrzmiewające z niepojętych powodów co jakiś czas na płaszczyźnie oficjalnej marzenia o szybkim przejściu do unii walutowej" - kończy swój komentarz "RG". 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Rossijskaja Gazieta": sprawa Grecji przejawem kryzysu UE