Rynek IPO w Azji najgorętszy od 2007 r.

opublikowano: 16-01-2020, 06:53

Tak udanego początku roku, rynek ofert IPO (pierwotnych ofert publicznych) w Azji Pacyficznej nie notował od czasu ostatniego globalnego kryzysu finansowego z 2007 r.

Według analiz agencji Bloomberg, w zaledwie pierwsze piętnaście dni stycznia firmy z tego regionu zebrały już od inwestorów poprzez sprzedaż akcji IPO 5,9 mld USD, co jest największą wartością w analogicznym okresie od 2007 r.

Giełda w Hongkongu
fot. Bloomberg

Co istotne, aż 97 proc. wspomnianej kwoty trafiło w ręce spółek z Chin, przede wszystkim do koncernu Pekin-Szanghaj High Speed Railway, którego oferta opiewała na 4,3 mld USD. 

Eksperci podkreślają wzrost zainteresowania parkietem w Hongkongu przez spółki, których walory są już notowane na innych giełdach. Tendencja uległa wzmocnieniu, po tym jak w 2019 r. chiński gigant e-commerce Alibaba Group Holding wprowadził swoje akcje również na tamtejszy parkiet. Mówi się, że w kolejce czekają już dwie inne firmy Trip.com Group i Netease, których papierami handluje się już na Nasdaq. Popularność Hongkongu jest wynikiem chęci zabezpieczenia się przez chińskie spółki notowane na amerykańskich giełdach przed próbami ograniczenia im dostępu do finansowania przez waszyngtońską administrację.

Według danych zebranych przez agencję Bloomberg, na głównych parkietach w USA notowanych jest obecnie 196 chińskich firm o łącznej wartości rynkowej 1,2 bln USD. Wśród nich jedynie BeiGene  i Alibaba posiadają akcje w równoległym obrocie w Hongkongu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane