Rynek oczekuje wolniejszego tempa wzrostu Chin w tym roku

opublikowano: 16-01-2018, 07:29
aktualizacja: 16-01-2018, 07:29

Rynek oczekuje, że gospodarka Chin będzie rosła wolniej w tym roku z powodu działań rządu nakierowanych na redukcję zadłużenia i zanieczyszczeń powodowanych przez fabryki, informuje Reuters powołując się na wynik przeprowadzonego sondażu.

Ankietowani przez agencję przedstawiciele ok. 70 instytucji prognozują, że tempo wzrostu gospodarczego Chin wyniesie w tym roku 6,5 proc. W 2017 roku tempo wzrostu ma wynieść 6,8 proc.

Zhang Yiping, analityk China Merchant Securities zwraca uwagę, że inwestycje w infrastrukturę, gdzie państwo odgrywa największą rolę, miały największy udział w osiągnięciu w 2017 roku przez gospodarkę Chin wyższego niż oczekiwano tempa. Jego zdaniem, w 2018 roku rząd Chin będzie bardziej zwracał uwagę na finanse i dlatego wydatki na infrastrukturę mogą być dużo niższe niż się tego oczekuje.

Źródła Reutersa twierdzą, że władze Chin podtrzymają prognozę 6,5 proc. wzrostu gospodarczego w 2018 roku przy okazji publikacji w czwartek danych o wzroście w IV kwartale i całym 2017 roku.

Z ankiety agencji wynika, że rynek oczekuje utrzymania przez bank centralny Chin głównej stopy na obecnym poziomie 4,35 proc. co najmniej do drugiego kwartału 2019 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rynek oczekuje wolniejszego tempa wzrostu Chin w tym roku