Rząd chce wyższej rekompensaty z budżetu UE w '04 r.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 29-11-2002, 16:49

Polska będzie się domagać nieco wyższej rekompensaty z budżetu UE w 2004 r. i utrzymania jej w dwóch kolejnych latach - to element odpowiedzi polskiego rządu na propozycje finansowe Danii.

Jan Truszczyński, główny negocjator, poinformował po posiedzeniu rządu, że przedstawiony przez Danię mechanizm uzupełniania dopłat bezpośrednich dla rolników z 25 proc. do 40 proc. (ze środków przeznaczonych na rozwój wsi i współfinansowania budżetu krajowego) jest "zadowalający". Negocjatorzy będą się jednak domagać korzystniejszego dla Polski sposobu tego naliczania.

Według Jan Truszczyńskiego, około 440 mln euro rekompensaty na zrównoważenie budżetu w 2004 r. jest dla Polski niewystarczające. Poza tym rząd widzi konieczność utrzymania takiego mechanizmu równoważącego w nieco mniejszej wysokości również w 2005 i 2006 r.

Główny negocjator poinformował też, że Polska będzie się domagać wyższych plonów referencyjnych niż proponowane przez UE, ale schodzi z postulowanych 3,61 ton/ha na 3,14 ton/ha.

Negocjatorzy będą się nadal starać o wyższą niż proponowana kwotę mleczną - 11 mln ton.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd chce wyższej rekompensaty z budżetu UE w '04 r.