Samoobrona przeciw większemu podatkowi VAT na książki i pisma specjalistyczne

opublikowano: 23-04-2007, 14:13

Samoobrona zwróciła się do wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej z apelem o działania na rzecz przedłużenia okresu stosowania stawki zerowej podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną - poinformował w poniedziałek w Szczecinie rzecznik tej partii Mateusz Piskorski.

Poseł Samoobrony przypomniał, że z początkiem 2008 r. przestanie obowiązywać zerowa stawka VAT na te wydawnictwa. Jak dodał, Samoobrona jest za negocjacjami z Komisją Europejską w sprawie jej przedłużenia. Jeśli negocjacje nie powiodłyby się, ugrupowanie to chce, by resort finansów rozważył inne formy wsparcia wydawców.

Zdaniem Piskorskiego, zwiększenie stawki VAT na książki do planowanych 7 proc. przyczyni się do wzrostu ich cen, a tym samym do spadku czytelnictwa w Polsce. Poseł powołał się na dane, według których w 2006 r. książki czytało 50 proc. Polaków. "To o 7 proc. mniej niż w roku 2005. To jeden z najniższych poziomów czytelnictwa w Europie" - podkreślił.

Dodał, że Samoobrona postanowiła wesprzeć środowiska wydawców, bibliotekarzy i studentów, sprzeciwiających się podniesieniu VAT na te wydawnictwa.

Wyższy VAT na książki iáprasę specjalistyczną jest zagrożeniem dla kultury - uważają wydawcy i księgarze. W oświadczeniu przesłanym w kwietniu br. PAP przedstawiciele stowarzyszeń z branży ksiżki i prasy domagają się bezterminowego przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną i utrzymania dotychczasowej zasady rozliczania podatku VAT od sprzedaży książek iáprasy.

Pod tekstem oświadczenia podpisali się przedstawiciele: Izby Księgarstwa Polskiego, Izby Wydawców Prasy, Polskiej Izby Druku, Polskiej Izby Książki, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiego Związku Bibliotek, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych i Związku Wydawców Polskich.(PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Samoobrona przeciw większemu podatkowi VAT na książki i pisma specjalistyczne