Samsung Electronics chwali się wynikami, ale ostrzega przed problemami na rynku smartfonów

opublikowano: 26-04-2018, 07:21
aktualizacja: 26-04-2018, 07:26

Południowokoreański gigant technologiczny, koncern Samsung Electronics przekroczył kwartalne szacunki analityków dotyczące rosnącego eksportu pamięci, ale ostrzegł przed wyzwaniami związanymi z popytem na smartfony w nadchodzących miesiącach.

Zysk netto potentata wzrósł do 11,6 bln wonów (10,7 mld USD) w okresie trzech miesięcy zakończonym w marcu 2018 r. Rezultat jest lepszy od oczekiwań analityków, których mediana prognoz wynosiła 10,9 bln wonów.

Samsung
Zobacz więcej

Samsung fot. Bloomberg

Przychody koncernu z siedzibą w Suwon zwiększyły się o 20 proc. do 60,6 bln wonów.

Wyniki łagodzą obawy o spowolnienie popytu na chipy po roku rekordowego zysku, który pomógł Samsungowi przeskoczyć amerykańskiego  Intela i zostać królem półprzewodników pod względem przychodów. 

Jednak Samsung ma powody do obaw. Ostrzegł, że oddział mobilny odnotuje spadek rentowności przy słabym popycie. To zła informacja również dla innych producentów smartfonów, a także dla globalnych wytwórców układów scalonych i dostawców Apple. Samsung ostrzegał również przed słabszym popytem na ekrany używane w flagowym smartfonie iPhone X firmy Apple.

Jednostka Samsunga zajmująca się produkcją półprzewodników zanotowała zysk operacyjny w wysokości 11,6 bln wonów, trzy razy więcej niż wyżej pozycjonowany segment mobilny. Samsung kontroluje około dwie trzecie globalnego rynku DRAM, a ceny kontraktowe na 32 gigabajtowe moduły serwerowe DRAM wzrosły w pierwszym kwartale 2018 r. w porównaniu z poprzednim o 5,6 proc., podczas gdy ceny 128 gigabitowych układów pamięci flash MLC NAND spadły o 11 proc.

Dział mobilny, który w lutym zaprezentował najnowszy flagowy smartfon Galaxy S9 odnotował zysk operacyjny w wysokości 3,77 bln wonów. Ale Samsung ostrzegł w oświadczeniu, że w segmencie telefonii komórkowej w bieżącym kwartale odnotuje "stagnację w sprzedaży flagowych modeli przy słabym popycie i wzrost wydatków marketingowych".

W segmencie wyświetlaczy Samsung wypracował zysk w wysokości 410 mld wonów twierdząc, że na wynik wpłynęło "mniejsze i powolne zapotrzebowanie na elastyczne panele OLED", które są ekranami używanymi w telefonie iPhone X.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Samsung Electronics chwali się wynikami, ale ostrzega przed problemami na rynku smartfonów