Sankcje USA pomagają Chinom wzmocnić przemysł produkcji chipów

opublikowano: 21-06-2022, 11:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przemysł chipów w Chinach rozwija się szybciej niż gdziekolwiek indziej na świecie, po tym, jak amerykańskie sankcje nałożone na lokalnych liderów, od Huawei po Hikvision, pobudziły apetyt na rodzime komponenty – donosi Bloomberg.

fot. Richard Chung / Reuters / Forum

Według danych zebranych przez agencję Bloomberga, 19 z 20 najszybciej rozwijających się, w ciągu ostatnich czterech kwartałów, firm z branży chipów na świecie wywodzi się z drugiej światowej gospodarki. Chińscy dostawcy oprogramowania do projektowania, procesorów i narzędzi niezbędnych do produkcji chipów kilkakrotnie zwiększyli swoje przychody.

Ten szybki wzrost pokazuje, jak napięcia między Waszyngtonem a Pekinem zmieniają światowy przemysł półprzewodników o wartości 550 miliardów dolarów. Sektor ten odgrywa ogromną rolę w wielu obszarach, od obrony po technologie przyszłości (takich jak sztuczna inteligencja i samochody autonomiczne).

W 2020 r. Stany Zjednoczone zaczęły ograniczać sprzedaż amerykańskiej technologii firmom takim jak Semiconductor Manufacturing International Corp. i Hangzhou Hikvision Digital Technology Co., próbując zahamować ich rozwój. Skutkiem tych działań było napędzenie boomu w chińskim wytwarzaniu i dostarczaniu chipów.

Przewiduje się, że Pekin zainwestuje w ten sektor miliardy dolarów.

„Największym podstawowym trendem jest dążenie Chin do samowystarczalności”, napisał analityk Morningstar Phelix Lee. Państwo Środka zamierza w ten sposób ograniczyć negatywny efekt zaburzenia łańcucha dostaw, będącego skutkiem koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane