SG: wzrost PKB w 2001 r to zasługa eksportu

Administrator
opublikowano: 30-01-2002, 13:42

Wzrost PKB w 2001 roku o 1,1 proc., o czym poinformował w środę GUS, jest zgodny z naszymi prognozami, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Societe Generale. Ich zdaniem, przedstawione wyniki nie przyniosły żadnych niespodzianek. Po raz kolejny indywidualna konsumpcja miała największy udział w rocznym wzroście popytu wewnętrznego o 2,1 proc.

Wzrost PKB w 2001 roku o 1,1 proc., o czym poinformował w środę GUS, jest zgodny z naszymi prognozami, napisali w swoim dziennym raporcie analitycy Societe Generale.

Ich zdaniem, przedstawione wyniki nie przyniosły żadnych niespodzianek. Po raz kolejny indywidualna konsumpcja miała największy udział w rocznym wzroście popytu wewnętrznego o 2,1 proc. Nawet ona nie potrafiła jednak stłumić negatywnego efektu wywołanego przez znaczny, 10 proc. spadek nakładów inwestycyjnych.

- Po raz kolejny korzystny wpływ rosnącego popytu zagranicznego spowodował utrzymanie wzrostu PKB mimo spadku popytu wewnętrznego. To kolejne potwierdzenie, że w perspektywie krótkoterminowej wzrost gospodarki zależy od eksportu – głosi raport SG.

Analitycy zwracają uwagę na znaczny spadek nakładów inwestycyjnych. Ich zdaniem, wzrost ich wielkości w najbliższym czasie nie jest możliwy. Poprawia się natomiast indywidualna konsumpcja w związku z nadal rosnącymi realnymi dochodami gospodarstw domowych. To jednak nie wystarczy aby popyt wewnętrzny wyraźnie wzrósł.

Societe Generale utrzymało prognozę 1,6 proc. wzrostu PKB na koniec roku. Zdaniem analityków banku w pierwszym kwartale nie pojawią się żadne sygnały poprawy sytuacji gospodarczej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane