Shoper dopiero się rozpędza

opublikowano: 06-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Trudny rok dla e-commerce i całej gospodarki ma być świetny dla giełdowej platformy, która błyskawicznie rosła przez ostatnie dwa lata. Prezes zapowiada rynkową ofensywę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak prezes Shopera ocenia perspektywy rynku i spółki na 2023 r.
  • jak zapatruje się na bieżącą wycenę na giełdzie
  • kiedy spodziewa się poprawy nastawienia inwestorów do spółek technologicznych i ecommerce
  • jak zaparuje się obecnie na akwizycje i ekspansję zagraniczną
  • jakie problemy mogą mieć w tym roku firmy z branży ecommerce

Potrojenie zespołu specjalistów (do 350 osób), cztery przejęcia, kilka nowych biur, dziesiątki wdrożeń i debiut na GPW - to lista dokonań Shopera, właściciela jednej z najpopularniejszych w Polsce platform do prowadzenia sklepu internetowego w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa) z ostatnich dwóch lat.

- Projektami, które zrealizowaliśmy w tym czasie, zarówno biznesowymi, jak i technologicznych, można by obdzielić kilka firm – mówi Marcin Kuśmierz, prezes i akcjonariusz Shopera.

Intensywny rozwój, wycena w dół

Mimo intensywnego rozwoju giełdowa wycena spółki jest niemal dwukrotnie niższa niż podczas debiutu. Prezesa to jednak nie martwi. Jego zdaniem nie ma to nic wspólnego z fundamentami biznesu, lecz jest pochodną nastawienia inwestorów do branży e-commerce i spółek technologicznych.

- Biznes jest stabilny i szybko rośnie. Naszą ambicją jest stworzenie jednego z czołowych graczy e-commerce w Europie. To projekt na wiele lat, który dopiero się rozpędza. W przypadku wielu naszych konkurentów za granicą, np. Shopify’a, Wixa, a nawet Amazona, przecena bywała nawet głębsza niż nasza. Wskaźniki, jak choćby C/Z, mamy porównywalne do innych krajowych spółek e-commerce, np. Allegro czy InPostu – mówi Marcin Kuśmierz.

Zapewnia, że nie planuje sprzedawać akcji.

- Obecny kurs postrzegam raczej jako atrakcyjny do zwiększania zaangażowania. Dynamika wzrostu stóp procentowych maleje, a to może oznaczać, że w perspektywie kilku miesięcy klimat do inwestowania na giełdzie i nastawienie do spółek e-commerce i IT się poprawią – wyjaśnia prezes Shopera.

Nie tylko platforma dla sklepów:
Nie tylko platforma dla sklepów:
Shoper, którym kieruje Marcin Kuśmierz, postrzegany jest na rynku jako specjalista od sklepów internetowych, ale klienci spółki korzystają z dużo szerszej gamy, np. platformy do sprzedaży wielokanałowej czy usług marketingowych. - W tym kierunku chcemy się rozwijać, tzn. mieć coraz więcej produktów, które można sprzedawać niezależnie - mówi prezes.
Tomasz Pikuła

Ciężki rok dla branży…

Zdaniem Marcina Kuśmierza 2023 r. będzie jednak trudny dla polskiej gospodarki i sektora e-commerce.

- Spodziewamy się wzrostu wartości rynku e-commerce o kilka procent, głównie za sprawą inflacji. Nie ma powodów do niepokoju, bo baza - wykreowana podczas pandemii - wciąż jest wysoka, a dynamika w kolejnych latach powinna wzrosnąć do kilkunastu procent – mówi szef platformy.

Jego zdaniem na obecne turbulencje wiele firm nie było jednak przygotowanych.

- Wskutek zaniechań zderzają się z rosnącymi problemami z finansowaniem działalności - wiele z nich sobie z tym nie poradzi. Lista biznesów na sprzedaż wydłuża się z każdym tygodniem, a gospodarka, także cyfrowa, ma przed sobą kilka kwartałów spowolnionego rozwoju. Obserwujemy to już w krajach Europy Zachodniej, a Polska tym razem nie będzie zieloną wyspą – ocenia Marcin Kuśmierz.

Z jego obserwacji wynika, że przedsiębiorcy obecnie ostrożnie podchodzą do inwestycji.

- Wielu tnie budżety na technologie lub wstrzymuje projekty, czekając na rozwój sytuacji w gospodarce. To otrzeźwienie było rynkowi potrzebne i wyjdzie wszystkim na zdrowie – uważa prezes Shopera.

…dobry dla Shopera

Ubiegły rok był dla firmy bardzo udany – wyniki biły rekordy. Bieżący ma być rokiem szans.

- To świetny czas, żeby udowodnić coś sobie i rynkowi. Najbliższe kwartały zweryfikują strategię i kompetencje zarządcze. Sztuką jest szybko rozwijać biznes w kryzysie, a nie w okresie dobrej koniunktury – mówi szef Shopera.

Spółka planuje wzbogacić ofertę o kolejne produkty i poszukać możliwości rozwoju w zupełnie nowych segmentach rynku.

- Rok 2023 pod względem rozwoju może być jednym z lepszych w historii Shopera. Nasz cel to wzrost przychodów o kilkadziesiąt procent – deklaruje Marcin Kuśmierz.

Wiele zależy od sytuacji w gospodarce oraz kondycji konsumentów i konkurentów.

- Obserwujemy rynek, zachowania konsumentów, kreowanie GMV [obroty klientów na platformie - red.], zmiany w handlu tradycyjnym. Nastawiamy się ofensywnie – jeśli większość konkurentów będzie skupiona na restrukturyzacji, będziemy mieli więcej przestrzeni do szybkiego rozwoju – mówi prezes, zastrzegając, że dynamika GMV będzie w tym roku niższa niż w ubiegłym.

Poznaj program konferencji “Customer Relations Forum”, 29-20 marca 2023, online >>

Ostrożna ekspansja

Czy wzrost będzie wyłącznie organiczny? Na razie trudno powiedzieć. Od czasu debiutu na giełdzie w lipcu 2021 r. Shoper przejął dostawcę sklepów internetowych Shoplo, agencję omnichannel Selium i agencję marketingu internetowego Sempire. Wcześniej zainwestował w platformę do sprzedaży wielokanałowej ErpBox. Obecnie prowadzi rozmowy z licznymi firmami, ale nie jest pewien, czy dojdzie do transakcji.

- Wyższy koszt finansowania wymusza ostrzejszą selekcję. Część firm nadal ma wysokie oczekiwania co do wyceny, a część straciła dynamikę. Nie chcemy kupować problemów – przejęcia traktujemy jak szansę na przyspieszenie rozwoju, ale podchodzimy do nich ostrożnie. Żeby coś kupić, musimy być przekonani, że nabytek będzie idealnie pasował do pozostałych aktywów – wyjaśnia Marcin Kuśmierz.

M&A to również potencjalna ścieżka zaistnienia za granicą. Wśród firm, z którymi rozmawia Shoper, są działające poza Polską. Platforma, która wcześniej sygnalizowała, że w grę wchodzi też samodzielna ekspansja, stała się jednak ostrożniejsza.

- Wyjście za granicę oznacza nowe szanse, ale też zagrożenia. Brak stabilności w gospodarce nie sprzyja odważnym decyzjom. Analizujemy różne scenariusze – inwestycje greenfield i M&A - ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji: czy, kiedy i jak – zastrzega prezes Shopera.

Potencjał do wzrostu

W ostatniej rekomendacji Paweł Szpigiel, analityk mBanku, ocenia, że Shoper, mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego, jest w wąskim gronie spółek z GPW z potencjałem do bardzo dynamicznej poprawy wyników. Prognozuje wypracowanie przez spółkę w tym roku 47 mln zł EBITDA i 162 mln zł przychodów. W raporcie wskazuje też, że Shoper znajduje się w ciekawym momencie rynkowym: „Obecnie część jego konkurentów może znaleźć się w trudnej sytuacji. Problemem jest brak taniego pieniądza. Koszty finansowe to duże obciążenie dla rozwoju części firm i wielu graczy e-commerce’owych coraz częściej myśli o pozyskaniu inwestora lub rozważa połączenie z konkurencją. Takie warunki postrzegamy jako szansę dla Shopera. Zadłużenie spółki jest niskie i powinna teraz naszym zdaniem dalej konsolidować rynek oprogramowania dla sklepów online” - czytamy w rekomendacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane