Spec od złotych i euro

Mirosław Konkel
opublikowano: 25-02-2010, 15:44

Krzysztof Żarnotal wprowadza Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW) w nowe dziesięciolecie.

Gdy spółka kończyła 90 lat., skromne uroczystości rocznicowe nie kolidowały z pracą. Bo — jak zauważa Krzysztof Żarnotal, prezes firmy — spowolnienie gospodarcze nie jest najlepszym momentem na świętowanie.

— Światowy kryzys finansowy odczuwamy w zmianach kursów walut, bowiem część surowców importujemy z Zachodu — podkreśla prezes.

Firma oprócz zleceń rządowych realizuje kontrakty komercyjne. Sytuacja rynkowa i kondycja klientów biznesowych bezpośrednio przekłada się na liczbę zamówień. Reakcją zarządu jest większa dyscyplina kosztowa — m.in. racjonalizowanie zakupów i zapasów oraz powściągliwość w zatrudnianiu nowych osób.

— Gdy w normalnych warunkach każdą złotówkę przed wydaniem oglądamy dwa razy, to w trudnym okresie — cztery — zaznacza Krzysztof Żarnotal.

Krzysztof Żarnotal
Krzysztof Żarnotal
None
None

Zagraniczna ekspansja

Ale nie brakuje też prezesowi PWPW powodów do optymizmu. Jeden z nich to dotychczasowe sukcesy w pozyskiwaniu kontraktów za granicą. Wytwórnia już dwukrotnie produkowała słowackie korony. A od zeszłego roku w konsorcjum ze spółką Garsu Pasaulis dostarcza kompletne książeczki paszportów biometrycznych dla Republiki Litewskiej. Eksperci amerykańscy i brytyjscy uznali je za jeden z pięciu najlepiej zabezpieczonych dokumentów na świecie. PWPW eksportuje też papier zabezpieczony ze znakiem wodnym do Austrii, Grecji, Holandii, Szwecji, Turcji i na Łotwę.

Według Krzysztofa Żarnotala o przewadze konkurencyjnej decyduje dziś innowacyjność. Dlatego PWPW inwestuje w maszyny i urządzenia. A w swoim ośrodku naukowo-badawczym pracuje nad nowymi zabezpieczeniami. Niektóre znajdą zastosowanie dopiero za kilka lat.

Teraz euro

Prezes Żarnotal zapewnia, że nie odczuwa emocji w związku z sąsiedztwem wielkiej liczby banknotów czy ich nominalną wartością. Podobnie jak nie ekscytują się tym pracownicy, którzy na co dzień te pieniądze produkują.

— Znacznie bardziej emocjonująca jest świadomość, że pracuję w firmie stanowiącej element bezpieczeństwa państwa i obywateli — twierdzi Wojciech Żarnotal.

Plany na przyszłość?

— Po pierwsze, koncentrujemy się na przygotowaniach do druku banknotów euro — ujawnia prezes.

Spółka już ma wstępną akredytację Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem produkcji.

Czy szefowi PWPW nie będzie brakowało złotego? Raczej nie, bo w sprawach finansowych emocje nie są dobrym doradcą.

— Dawniej własna waluta była jednym z podstawowych atrybutów suwerenności państwa. Dzisiaj dużo bardziej liczą się położenie geopolityczne i strategiczne sojusze — tłumaczy Krzysztof Żarnotal.


O firmie
Państwowe Zakłady Graficzne (pierwsza nazwa PWPW) powstały 25 stycznia 1919 r. Rok później wydrukowały pierwszy banknot — 100 marek polskich projektu Adama Jerzego Połtawskiego. W 1925 r. w miejsce PZG powstała spółka akcyjna Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W 1945 r. stała się Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych. W 1996 r. wróciła do historycznej nazwy: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Krzysztof Żarnotal
Pracę w PWPW rozpoczął w 2004 r. jako dyrektor pionu handlowego. Od sierpnia do grudnia 2006 r. był prokurentem spółki, a następnie — do stycznia 2008 r. — członkiem zarządu ds. produkcyjnych. Przez pierwszy kwartał 2008 r. pełnił funkcję p.o. prezesa. Karierę zawodową zaczął od asystentury w Katedrze Prawa Gospodarczego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był m.in. członkiem zarządu Nida Gips, dyrektorem spółki Echo Media, dyrektorem generalnym Wydawnictwa MAC Edukacja i prezesem Wydawnictwa Przekrój. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. Ma dyplom MBA University of Illinois at Urbana-Champaign.

Zobacz stronę poświęconą ludziom związanym z biznesem>>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane