Spokojnie, w Chinach tylko miękkie lądowanie

Prezes Goldman Sachs Asset Management komentuje dane z Chin

Chińska gospodarka weszła w etap miękkiego lądowania — komentuje słabe dane o aktywności w chińskim przemyśle Jim O’Neil, prezes Goldman Sachs Asset Management.

— Kończy się trwająca od 30 lat era, gdy wzrost gospodarczy przekraczał 10 proc. rocznie. W najbliższej dekadzie należy się spodziewać tempa wzrostu sięgającego 7 proc. — powiedział Jim O’Neil.

Wskaźnik PMI sięgnął 49,8 pkt i był nieco niższy od oczekiwań, drugi raz z rzędu wskazując na spowolnienie w sektorze wytwórczym Państwa Środka. Ostatnie działania ze strony władz powinny jednak wesprzeć gospodarkę w czwartym kwartale.

— Politycy nie chcą powtórzyć błędu, który popełnili w 2009 r., zbyt mocno stymulując gospodarkę. Wciąż nie ma oznak, że to przełom, ale jestem pewny, że spowolnienie nie przerodzi się w twarde lądowanie, przed czym ostrzegają niektórzy ekonomiści — podkreślił Jim O’Neil.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy