Sprzedaż detaliczna na Wyspach odbiła

opublikowano: 24-05-2018, 11:24
aktualizacja: 24-05-2018, 11:24

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii odbiła się bardziej niż oczekiwano w kwietniu. To zasługa sprzyjającej wiosennej aury, która przyciągnęła klientów do sklepów.

Sprzedaż w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,6 proc., w porównaniu ze średnią prognozą na poziomie 0,9 proc., wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS). Wzrost ten był napędzany większymi zakupami paliw, artykułów gospodarstwa domowego i odzieży.

Po słabym początki roku, stojącym pod negatywnym wpływem złej pogody (w tym huraganów i śnieżyc) i „schłodzonych” prognozach sprzedaży na początku roku, Bank Anglii wypatruje ożywienia w zakresie konsumpcji, ponieważ boryka się z kwestią, kiedy zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Tymczasem Brytyjczycy dopiero teraz wychodzą po trwającym prze ponad rok zmniejszaniu się realnych dochodów po głosowaniu w kwestii wyjścia kraju ze struktur Unii Europejskiej, które doprowadziło do poważnej przeceny funta i podsycenia inflacji.

Pomimo odbicia w kwietniu, długoterminowy trend jest bardziej stonowany. W ciągu trzech miesięcy sprzedaż wzrosła o zaledwie 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego okresu, wynika z wyliczeń ONS. Łączna sprzedaż w kwietniu i marcu wzrosła o 1,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 2,9 proc. dynamiką rok wcześniej.

W dłuższej perspektywie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej znacznie spadło, a zwyżka cen artykułów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego i w sklepach internetowych została w dużej mierze zrównoważona spadkami we wszystkich innych rodzajach sprzedaży detalicznej - powiedział Rob Kent-Smith, szef rachunków narodowych w ONS.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu