Stanowisko pracy — potrzeby i wymagania

KOMENTARZ PARTNERA: ANDRZEJ SOWIŃSKI, dyrektor generalny Lenovo Polska; materiał partnera Lenovo
opublikowano: 12-12-2016, 22:00

W biznesie mobilność oznacza dostępność danych z różnych miejsc, a co za tym idzie — większą sprawność, szybkość działania i wyższą konkurencyjność. Ale nie w każdej firmie i nie na każdym stanowisku pracy mobilność jest potrzebna. Jeśli chce się zapewnić wygodne środowisko pracy, np. dla działu księgowości czy dla osób obsługujących klienta w okienku kasowym, urządzenie mobilne nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji biznesowej, ze względu na komfort pracy i bezpieczeństwo danych, sprawdzi się sprzęt stacjonarny. W przypadku takich stanowisk pracy pojawiają się inne priorytety, jak np. ergonomia.

Producenci mają szeroką ofertę proponowanych rozwiązań, które poprawiają komfort pracy i estetykę przestrzeni biurowej. Jednym z trendów jest odejście od klasycznego zestawu składającego się z komputera w obudowie typu tower, stojącego pod biurkiem, wraz z monitorem, klawiaturą oraz myszką. Zmiana zmierza w kierunku minimalizowania gabarytów, dlatego tak popularne są rozwiązania typu All-in-One, czyli komputer w jednej obudowie z monitorem.

Dodatkowo w miejscach takich jak okienko kasowe doskonale sprawdzą się monitory dotykowe. Idealne zastosowanie ekranudotykowego widać np. w kasie biletowej, gdzie na planie widowni czy wagonu kolejowego można nanieść aktualny stan dostępności miejsc itd. Taki tryb pracy jest bardziej intuicyjny niż za pomocą myszki. Badania wykazują, że osoba, która już pracowała z klawiaturą, ale może się przełączyć na ekran dotykowy, chętnie go wybierze i po pewnym czasie będzie pracowała szybciej i bardziej efektywnie.

W wielu miejscach ekran dotykowy sprawdza się lepiej niż klawiatura. Widzimy to na co dzień w POS-ach, w hipermarketach. Jednak ekran dotykowy to rozwiązanie bardziej odpowiednie do przetwarzania treści niż do ich tworzenia, podobnie jak tablet — w porównaniu z laptopem. Dla księgowego, którego praca polega najpierw na wprowadzaniu danych, a następnie na generowaniu raportów, ekran dotykowy to nie najlepsze rozwiązanie.

Podobnie na każdym stanowisku związanym z kreowaniem tekstu czy statystyką. W takich przypadkach doskonałą propozycją jest urządzenie typu Tiny, tj. jednostka obliczeniowa o małych rozmiarach, którą możemy podłączyć do dużego monitora.

Wybór konkretnego modelu urządzenia determinowany jest potrzebami użytkownika.

Dlatego zanim zostanie podjęta decyzja o zakupie sprzętu, najpierw warto przemyśleć cele, do których ma być on przeznaczony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA: ANDRZEJ SOWIŃSKI, dyrektor generalny Lenovo Polska; materiał partnera Lenovo

Polecane