Susza w Polsce obniżyła dostawy soku jabłkowego do Anglii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 17:57

Tegoroczna susza w Polsce spowodowała, że eksport soku jabłkowego z Polski do Anglii zmniejszył się o 10-12 proc. - ocenia brytyjskie stowarzyszenie producentów napojów bezalkoholowych BSDA (British Soft Drinks Association).

Tegoroczna susza w Polsce spowodowała, że eksport soku jabłkowego z Polski do Anglii zmniejszył się o 10-12 proc. - ocenia brytyjskie stowarzyszenie producentów napojów bezalkoholowych BSDA (British Soft Drinks Association).

Według BSDA, obok huraganów, które zaszkodziły zbiorom owoców cytrusowych, susza w Polsce jest czynnikiem, który spowoduje wzrost cen soku owocowego i mieszanek (sprzedawanych w kartonach) o ok. 25 proc.

Ceny niektórych rodzajów koncentratów owocowych w hurcie zdrożały w W.Brytanii nawet do 50 proc., podkreślają eksperci BSDA. Szacują, że zwyżka cen w hurcie przełoży się na wyższe ceny detaliczne w sklepach.

Rzecznik BSDA Richard Laming powiedział dziennikarzom, że w reakcji na niższą podaż owoców z krajów dotkniętych przez niesprzyjającą pogodę, plantatorzy pomarańczy w Brazylii i hodowcy jabłek w Niemczech i Chinach już podnieśli ceny swoich produktów.

"(Brytyjscy) konsumenci powinni nastawić się na znacznie wyższe ceny. Ogólna tendencja jest taka, by utrzymywać ceny możliwie na jak najniższym poziomie, ale soki owocowe są naturalnym produktem, a pogody nie można pokonać" - podkreślił Laming.

Brytyjczycy piją rocznie ok. 1,2 mln litrów soków owocowych, w pierwszej kolejności soku pomarańczowego (70 proc. ogółu wszystkich soków), a na drugim miejscu jabłkowego (13 proc).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane