Świadek: Marek F. "opętany tematem służb, konspiracji, podsłuchów, nagrań"

PAP
opublikowano: 01-06-2016, 11:51

Przed Sądem Rejonowym w Bielsku Podlaskim rozpoczęło się w środę postępowanie dowodowe w procesie dotyczącym założenia podsłuchów w dwóch firmach w tym mieście. Pierwszy ze świadków zeznał m.in., iż oskarżony Marek F. mówił mu, że podsłuchuje te firmy.

Według Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, biznesmen Marek F., który jest głównym oskarżonym w tej sprawie, w kwietniu 2014 roku "kierował wykonaniem czynu zabronionego", czyli akcją założenia podsłuchów (w postaci nadajników radiowych umieszczonych w okładce teczki do korespondencji pochodzącej z jego firmy) w konkurencyjnych firmach w Bielsku Podlaskim.

Marek F. od początku nie przyznaje się, zarówno w śledztwie jak inna początku procesu odmówił składania wyjaśnień.

Współoskarżonemu z nim mężczyźnie, b. funkcjonariuszowi ABW prowadzącemu obecnie firmę detektywistyczną, prokuratura zarzuca podłożenie urządzeń podsłuchowych. On również nie przyznał się i przed sądem także odmówił składania wyjaśnień.

W środę sąd w Bielsku Podlaskim rozpoczął przesłuchania świadków. Pierwszy z nich, który w przeszłości współpracował z Markiem F. zeznał, że biznesmen sam powiedział mu o podsłuchach w dwóch firmach z branży węglowej w Bielsku Podlaskim. "Pan Marek F. był opętany tematem służb, konspiracji, podsłuchów, nagrań" - mówił świadek, odpowiadając na pytania obrońców.

Drugim zaplanowanym na ten dzień świadkiem jest mężczyzna, który był początkowo oskarżony w tej sprawie jako druga osoba, która podłożyła urządzenia podsłuchowe. W listopadzie ub. roku postępowanie w jego sprawie zostało umorzone, doszło bowiem do pojednania stron i zadośćuczynienia ze strony tego oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych firm.

Białostockie śledztwo to "odprysk" głównego postępowania, dotyczącego tzw. afery podsłuchowej, prowadzonego przez prokuraturę w Warszawie.

Główne śledztwo dotyczące tzw. afery podsłuchowej prowadziła Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga. Dotyczyło podsłuchiwania, od lipca 2013 r., w dwóch warszawskich restauracjach, kilkudziesięciu osób z kręgu polityki, biznesu oraz byłych i obecnych funkcjonariuszy publicznych. Zarzuty usłyszeli dwaj biznesmeni, w tym Marek F. oraz dwaj pracownicy restauracji, w których dokonywano podsłuchów. Prokuratura przyjęła, że motywem ich działań były tzw. interesy biznesowo-finansowe.

Proces w tej sprawie ruszył przed stołecznym sądem okręgowym 20 maja. Tam również Marek F. nie przyznaje się do zarzutów.

Marek F.
Grzegorz Kawecki
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane