Szef OPZZ apeluje o wstrzymanie publikacji rozporządzenia o akcyzie

Polska Agencja Prasowa SA
01-06-2005, 19:05

Wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej ds. Społeczno Gospodarczych i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz zaapelował w środę do premiera Marka Belki o wstrzymanie publikacji rozporządzenia, które spowoduje wzrost akcyzy na oleje opałowe, do czasu przygotowania pakietu osłonowego.

Wiceprzewodniczący Komisji Trójstronnej ds. Społeczno Gospodarczych i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz zaapelował w środę do premiera Marka Belki o wstrzymanie publikacji rozporządzenia, które spowoduje wzrost akcyzy na oleje opałowe, do czasu przygotowania pakietu osłonowego.

"Apeluję do prezesa rady ministrów Marka Belki o wstrzymanie publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw (rozporządzenie wchodzi w życie 14 dni po opublikowaniu) do czasu przygotowania pakietu osłonowego" - napisał Guz w przysłanym PAP liście.

W poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki podpisał rozporządzenie zrównujące akcyzę na oleje opałowy i napędowy. Nowe przepisy mają zostać opublikowane 2 czerwca i zaczną obowiązywać od 15 czerwca. Dzięki rozporządzeniu budżet zyska w tym roku 1,4 mld zł.

Guz zapowiedział też, że sprawę zrównania stawek akcyzy postawi w czwartek na obradach Komisji Trójstronnej. "Rozporządzenie niesie ze sobą szereg negatywnych skutków społecznych - doprowadzi do wzrostu kosztów utrzymania gospodarstw domowych, jest niepotrzebnym impulsem inflacyjnym" - uważa Guz.

Według niego, w trakcie konsultacji premier zapewniał, że podwyżka akcyzy na olej opałowy będzie wprowadzona jednocześnie z pakietem osłonowym.

Premier Marek Belka zapowiedział w środę, że rząd nie wycofa się z podwyżki akcyzy na olej opałowy. Podkreślił, że takie rozwiązanie ukróci nieprawidłowości na rynku paliwowym. Według niego, rozporządzenie "podcina skrzydła wszelkim nieprawidłowościom w obrocie paliwami i jest początkiem końca mafii paliwowej".

Z kolei minister finansów Mirosław Gronicki zapewnił w środę, że program osłonowy w związku z podwyżką akcyzy na olej opałowy będzie gotowy przed sezonem grzewczym.

"Pracujemy nad działaniami osłonowymi. Zapewniam, że dotrzymamy słowa" - powiedział Gronicki na środowej konferencji prasowej. Nie chciał jednak zdradzić, jakie miałyby to być rozwiązania. Według niego, zrównanie akcyzy na olej napędowy i opałowy pociągające za sobą podwyżki cen oleju opałowego może spowodować wzrost inflacji o 0,2 proc. w skali roku.

Rozporządzenie znacznie podwyższy stawki akcyzy na olej opałowy. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za tysiąc litrów, a napędowy 1.099 zł za tysiąc litrów. Nowe rozporządzenie wprowadza akcyzę w wysokości 1.028 zł za tysiąc litrów w przypadku obu typów olejów.

Jednocześnie resort zamierza obniżyć próg kwalifikowania oleju opałowego jako lekki. MF chce, aby tzw. granica destylacji w 350 stopniach Celsjusza wynosiła 30 proc., a nie 50 proc. jak obecnie. Jednocześnie drugi parametr - gęstość w temperaturze 15 st. C - może być niższa niż 890 kg na metr sześcienny.

Zgodnie z rozporządzeniem zwiększona zostanie również stawka podatku na ciężki olej opałowy. Po zmianach ma wynosić 695 zł za tonę zamiast 60 zł za tonę, przy czym MF chce zwolnić z podatku ciężki olej wykorzystywany np. przez elektrociepłownie.

Akcyzą zostanie obłożony - dotychczas z niej zwolniony - gaz w butlach. Stawka od butli ma wynosić 347,5 zł za tonę. Pozostałe rodzaje płynnego propan-butanu i innych gazów płynnych wykorzystywanych do ogrzewania będą opodatkowane stawką 695 zł za tonę, czyli taką, jaka jest stosowana wobec tzw. autogazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szef OPZZ apeluje o wstrzymanie publikacji rozporządzenia o akcyzie