Tajemnicza hossa w upadłych funduszach

opublikowano: 09-02-2022, 20:00

O 55 proc. wzrosła w pół roku wartość jednostek jednego z subfunduszy Inventum. Dwa inne też odnotowały znaczący wzrost wyceny.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • o ile w ostatnim półroczu i roku wzrosła wycena poszczególnych funduszy otwartych Inventum
  • co w tej sprawie ma do powiedzenia ING Bank Śląski, będący ich likwidatorem
  • co na to BNP Paribas, który likwiduje powiązany z funduszami otwartymi FIZ aktywów niepublicznych

W połowie grudnia 2021 r. klienci trzech subfunduszy Inventum Parasol FIO otrzymali wypłaty wynikając z częściowego umorzenia jednostek oraz dowiedzieli się, że trwająca od 2014 r. likwidacja pozostałości po Inventum TFI (wcześniej Idea TFI) potrwa co najmniej kolejny rok. W ostatnich dniach pojawiła się jednak szansa, że gdy to wreszcie nastąpi, dostaną więcej pieniędzy, niż się spodziewali.

ING Bank Śląski, będący likwidatorem Inventum Parasol FIO oraz Inventum Premium SFIO, opublikował wyceny jednostek według stanu na 10 stycznia 2021 r. Wszystkie są wyższe niż pół roku wcześniej (jednostki likwidowanych funduszy są wyceniane co pół roku).

Dla klientów Inventum Premium SFIO nic to nie zmienia. Wartość jego jednostek wzrosła w ciągu sześciu miesięcy z minus 34,92 zł do minus 31,85 zł. Nie ma więc cienia szans na wypłatę dla uczestników, choć zgodnie z zapewnieniami ING klienci funduszu nie będą też musieli do niego dopłacać.

W przypadku Inventum Parasol FIO jest jednak inaczej, gdyż jego jednostki utrzymują wartość dodatnią. Na dodatek wycena subfunduszu obligacji wzrosła w ciągu sześciu miesięcy o 22,8 proc., subfunduszu akcji o 35,3 proc, a stabilnego wzrostu aż o 54,5 proc. Nie dość, że wszystkie trzy odrobiły w ten sposób spadek wartości jednostek według wyceny z lipca 2021 r., to są obecnie wyceniane znacznie powyżej stawek z 8 stycznia 2021 r. Od 8 stycznia 2021 do 10 stycznia 2022 r. ich jednostki zyskały na wartości tyle, że w normalnych warunkach subfundusze obligacji (16 proc.) i stabilnego wzrostu (43,1 proc.) byłyby bezapelacyjnymi liderami swoich grup porównawczych. Subfundusz akcji (27,5 proc.) też prezentowałby się nieźle w swojej kategorii.

Dawno bez akcji i obligacji

Zarówno fundusz akcji jak i stabilnego wzrostu nie mają przy tym żadnych papierów wartościowych co najmniej od 8 stycznia 2016 r. Egzystują tylko dlatego, że mają roszczenia wobec Inventum FIZAN 20.

FIZAN 20 powstał w 2013 r. i przejął problematyczne aktywa funduszy otwartych w celu ich spieniężenia w drodze sprzedaży lub egzekucji zabezpieczeń. Fundusze otwarte zmieniły dzięki temu dotychczasowe aktywa na wierzytelności płatne w ratach. Na papierze pozwalało to Inventum TFI utrzymać wartość jednostek uczestnictwa i powstrzymywać uczestników od ich umarzania. FIZAN 20 nie zdołał jednak w uzgodnionych terminach spieniężyć problematycznych aktywów, a w 2014 r. KNF odebrała Inventum TFI zezwolenie na działalność (był to pierwszy taki przypadek w historii). W efekcie likwidacja funduszy spadła na ich depozytariuszy. W przypadku funduszy detalicznych - na ING.

Banki nabierają wody w usta

Próbowaliśmy ustalić w ING, czym spowodowany jest ostatni wzrost wyceny Inventum Parasol FIO. Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego, przekazał nam, że jest to pochodna sytuacji w FIZAN 20. ING nie ma jednak szczegółowej wiedzy na temat tego funduszu, a wyceny likwidowanych przez siebie funduszy otwartych robi na podstawie danych dostarczanych przez BNP Paribas Bank Polska.

BNP Paribas likwiduje Inventum FIZAN 20 po tym, jak w wyniku afery GetBacku KNF odebrała licencję Saturn TFI. Fundusz trafił do tego towarzystwa po odebraniu licencji Inventum TFI. W banku nie udało nam się dowiedzieć o FIZAN 20 niczego, co wyjaśniałoby zaskakujący wzrost wartości jednostek funduszy detalicznych Inventum. Andrzej Szadkowski, dyrektor departamentu usług powierniczych BNP Paribas, zasłonił się tajemnicą zawodową.

„Nie ma zatem możliwości udostępnienia informacji na temat przebiegu procesu likwidacji i ewentualnego wpływu tego procesu na wycenę aktywów Inventum 20. Bank nie posiada również wiedzy co do przyczyn wzrostu wartości jednostek uczestnictwa w Inventum Parasol FIO w likwidacji likwidowanym przez ING Bank Śląski S.A. Ewentualne informacje w tym zakresie mogą być udzielane jedynie przez likwidatora tego funduszu” – twierdzi Andrzej Szadkowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane