Telia poszerzyła łącza Węzeł w Polsce

Marcin Złoch
23-10-2002, 00:00

Telia International Carrier, część Telii, skandynawskiego operatora telekomunikacyjnego, uruchomiła w Warszawie węzeł globalnej sieci internetowej TeliaNet. Łącza światłowodowe mają umożliwiać przepustowość na poziomie 5 Gb/s i być najszybszymi oferowanymi przez operatorów telekomunikacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Telia International Carrier należy do szwedzkiej firmy telekomunikacyjnej Telia AB. Skandynawska firma jest właścicielem sieci IP — TeliaNet. Klientami Telia International Carrier, która reprezentuje macierzysty koncern w Polsce, są dostawcy Internetu, operatorzy telefonii komórkowej, operatorzy sieci i operatorzy telewizji kablowej.

Telia powiększyła przepustowość międzynarodowych łączy światłowodowych dostępnych polskim operatorom Internetu. Warszawa uzyskała status jednego z węzłów głównych sieci internetowej TeliaNet. W stolicy zostały zainstalowane urządzenia, które zwiększyły maksymalną prędkość transmisji internetowej do 5 Gb/s. Dołączony do hamburskiego, pierwszy w Polsce i mający obsługiwać całość krajowego ruchu, węzeł szkieletowy powstał w oparciu o routery Cisco GSR 1200. Polskie łącza TeliaNet zostały poprowadzone dwiema niezależnymi drogami.

— Uzyskana przez nas przepustowość jest dedykowana wyłącznie dla ruchu IP. Inni operatorzy podają w komunikatach całą przepustowość łącza, podczas gdy do komunikacji internetowej wydzielają jedynie wycinek, oczywiście oferujący niższą prędkość przesyłu. Łącza o przepustowości 5 Gb/s są najszybszymi oferowanymi przez operatora telekomunikacyjnego w Europie Środkowej i Wschodniej — podkreśla Adam Gilbert Sawicki, szef Telii we Wschodniej Europie.

Określająca się jako operator operatorów Telia, dzięki łączom dedykowanym transmisji internetowej, chce wpłynąć na rynek dostępu do Internetu dla klientów indywidualnych. Według szwedzkiej firmy, warszawski węzeł TeliaNet zapewnia 12 razy większą przepustowość niż dostępna 2 lata temu.

— Liczba internautów nie wzrasta tak szybko, jak prędkość przesyłu danych. Oznacza to, że poprawią się warunki korzystania z Internetu dla klientów indywidualnych. Jednak nie należy zapominać, że o jakości przesyłu decyduje głównie rozwój struktur operatorów lokalnych. To ich poprawa przekłada się na polepszenie warunków dla końcowych odbiorców — uważa Adam Gilbert Sawicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Telia poszerzyła łącza Węzeł w Polsce