THC Pathfinder zadokował w Portside

opublikowano: 23-06-2021, 20:00

Fundusz wyłożył 1 mln zł na nową platformę do e-handlu importowanymi rybami i owocami morza. Chce stworzyć łakomy kąsek m.in. dla inwestorów branżowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Tar Heel Capital Pathfinder zainwestował w Portside
  • jak tę inwestycję ocenia ekspert
  • w jakim tempie spółka chce rosnąć

Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia wymusiły transformację firm z wielu branż, w tym z gastronomii. Sieć restauracji Ed Red zamieniła się w producenta rzemieślniczych konserw i zdobyła zaufanie funduszu Averton Sterling ASI. Pierwszego zewnętrznego inwestora pozyskał także Portside.

Fundusz venture capital Tar Heel Capital Pathfinder (THC) zainwestował 1 mln zł w platformę internetową do zakupu importowanych (m.in. z Włoch i Niemiec) ryb i owoców morza. Założyli ją – w obliczu zamknięcia restauracji – Łukasz Kwaśniewski, prowadzący w Hali Koszyki lokal Port Royal Fish & Oyster Bar, Łukasz Kozłowski zajmujący się dostawami tego typu produktów oraz menedżer z branży technologicznej Tomasz Woźniak. Pozostają większościowymi udziałowcami.

Fundusz docenił specjalizację

THC ma już w portfelu spółki z sektora e-commerce, w tym platformę transakcyjną do gier Gamivo, ale w internetowy biznes spożywczy zainwestował po raz pierwszy. Jest przekonany, że polski rynek świeżych ryb i owoców morza będzie rósł.

– Doceniliśmy duże doświadczenie założycieli w tym segmencie oraz ich innowacyjny pomysł na optymalizację łańcucha dostaw. Platform zajmujących się dostawami szerokiej gamy produktów spożywczych jest już w Polsce wiele, dużą wartość dodaną widzimy więc w specjalizacji – dzięki niej Portside korzysta na eksperckiej wiedzy i kontaktach założycieli wśród dostawców – komentuje Kamil Moczulski, dyrektor inwestycyjny THC.

Gotowa na szybki wzrost:
Gotowa na szybki wzrost:
Kamil Moczulski, dyrektor inwestycyjny w Tar Heel Capital Pathfinder, przekonuje, że założyciele firmy Portside świetnie wyczuwają trendy rynkowe, a pierwsze miesiące jej działalności udowodniły, iż jest zdolna do szybkiego skalowania.
materiały prasowe

Wyjaśnia, że spółka przeznaczy pozyskany kapitał m.in. na rozwój łańcucha dostaw i współpracy z klientami biznesowymi, a także wdrożenie własnego importu i produkcji. Firma zamierza też poszerzać ofertę (obecnie to ponad 100 produktów) oraz sieć punktów odbioru.

– Nasz horyzont inwestycyjny to zazwyczaj 3-5 lat. Dobrze sprofilowany biznes e-commerce z rozwiniętymi kanałami sprzedaży B2B i B2C będzie nie tylko łakomym kąskiem dla inwestorów branżowych, ale też dobrym kandydatem na IPO. Portside ma szansę wkrótce osiągnąć pozycję lidera rynku e-grocery w segmencie premium ryb i owoców morza w Polsce – uważa Kamil Moczulski.

Dynamiczny wzrost na rynku z luką

– Dostrzegliśmy lukę na polskim rynku – sprzedawane produkty pochodzą często z farm rybnych lub są zamrażane, przez co tracą właściwości smakowe. Klienci poszukują towaru zdecydowanie lepszej jakości – podkreśla Łukasz Kwaśniewski.

Portside ruszył w październiku i miał dotychczas ponad 2 tys. klientów. Zaczął od oferty dla osób indywidualnych, więc to oni odpowiadają za większą część biznesu.

Od stolicy po inne duże miasta:
Od stolicy po inne duże miasta:
Portside, założony przez (od lewej) Łukasza Kozłowskiego, Tomasza Woźniaka i Łukasza Kwaśniewskiego, ma w Warszawie cztery punkty odbioru, a we wrześniu chce otworzyć sklep stacjonarny w Browarach Warszawskich. Stopniowo będzie wychodził poza stolicę – myśli na początek o kilku sklepach i kilkunastu punktach odbioru w największych polskich miastach.
materiały prasowe

– Mamy już jednak pierwszych klientów B2B – sieci handlowe, restauracje – i obserwując zainteresowanie wśród nich, przekonujemy się, że ta grupa będzie szybko rosła – mówi Tomasz Woźniak.

Firma spodziewa się osiągnięcia rentowności w przyszłym roku, jednak koncentruje się na budowie skali – w najbliższych latach chce rosnąć dwu- lub nawet trzycyfrowo. Skupia się na działalności w Polsce, ale rozwija się tak, by łatwo ruszyć z ekspansją zagraniczną. O giełdzie jeszcze nie myśli, jednak nie wyklucza pozyskania z niej kapitału.

Poznaj program warsztatu online “Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) - studium przypadku” 5 października >>

Okiem inwestora
Specjalizacja sprzyja marży
Jakub Niestrój
partner i współzałożyciel funduszu Averton Sterling ASI
Specjalizacja sprzyja marży

E-commerce jest jednym z kanałów sprzedaży, który zmierza w kierunku coraz większej specjalizacji, dzięki której można budować większą wiarygodność i wyższą marżę. Ten trend dostrzegają profesjonalni inwestorzy.

W tradycyjnym handlu trudno uzyskać duży wolumen sprzedaży z niszowymi produktami. Natomiast w internecie, dzięki precyzyjnemu kierowaniu ruchu, łatwo pozyskać wystarczającą liczbę klientów do uzyskania rentowności i odniesienia sukcesu, a wysoka specjalizacja ułatwia zbudowanie lojalności wśród konsumentów. W wymiarze makro inwestycja THC w Portside wpisuje się w rynkowe trendy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane