To dopiero przedsmak problemów branży

KZ
04-05-2012, 00:00

Trzy firmy budowlane z GPW już upadły, kilka kolejnych musi znaleźć argumenty, które przekonają wierzycieli do udzielenia kredytu zaufania.

Jeśli zaufać wskaźnikowi Altmana, który pomaga ocenić, czy przedsiębiorstwo zagrożone jest bankructwem, to — według obliczeń agencji Bloomberg — w strefie podwyższonego ryzyka jest aż 8 z 30 spółek z giełdowego subindeksu WIG-Budownictwo.

Pierwsze upadłości pokazują, że czarny scenariusz może stać się rzeczywistością, która uderzy nie tylko w akcjonariuszy, ale też w wierzycieli, w tym w banki. Sąd już ogłosił likwidację Dolnośląskich Surowców Skalnych. Z wierzycielami chce się porozumieć Intakus, wrocławska spółka specjalizująca się w budownictwie mieszkaniowym.

Firma ugięła się pod ciężarem długów, których wartość przekroczyła 72 mln zł. Do ponad 96 mln zł urosły zobowiązania Budostalu-5, notowanego na NewConnect, która jeszcze niedawno seryjnie zgarniała wydawałoby się intratne inwestycje drogowe w Krakowie.

Na początku roku firma nie wypłaciła odsetek od obligacji, a niedługo potem złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Kilka tygodni temu upadło też drogowe „ramię” Trakcji — Poldim.

Trudne negocjacje z bankami o restrukturyzacji zadłużenia od wielu tygodni prowadzi ABM Solid, a kolejnych mniejszych wierzycieli w trybie pilnym pod groźbą wniosków o upadłość musiała zaspokajać Hydrobudowa Polska. Nie lada problem z obsługą zadłużenia mogą też mieć takie do niedawna tuzy, jak PBG i Polimex. Pierwsza do września musi zrefinansować obligacje o wartości 375 mln zł, druga do czerwca musi znaleźć 100 mln zł.

— Sytuacja jest trudna. Przedstawiciele branży z pewnością będą mieć problem ze zrolowaniem zadłużenia — nie ma wątpliwości Dariusz Kędziora, zarządzający Aviva Investors Poland.

Według obliczeń agencji Bloomberg w strefie podwyższonego ryzyka upadłości jest aż 8 z 30 spółek z giełdowego subindeksu WIG-Budownictwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To dopiero przedsmak problemów branży