Tramwaje Warszawskie: odwołanie Pesy niezasadne

  • DI
opublikowano: 27-03-2019, 14:16

W środę 27 marca Krajowa Izba Odwoławcza uznała odwołanie Pesy od wyboru przez Tramwaje Warszawskie oferty Hyundaia w większości za niezasadne, poinformował Maciej Dutkiewicz rzecznik Tramwajów Warszawskich.

„Wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę – Hyundai Rotem Company – zostanie zobowiązany do złożenia jeszcze bardziej szczegółowej informacji czy spełnia wymogi związane z prawem podatkowym w Polsce. Pozostałe zarzuty zostały oddalone. Już w ubiegły piątek KIO oddaliło wnioski PESA o powołanie biegłego. Dzisiejszy wyrok przybliża nas do momentu gdy będziemy mogli podpisać umowę na nawet 213 nowych tramwajów”,  czytamy w komunikacie.

W poniedziałek, Pesa złożyła jeszcze jedno odwołanie, które w opinii prawników Tramwajów Warszawskich jest powieleniem przedstawionych we właśnie zakończonym postępowaniu zarzutów. W dużej mierze kwestie przedstawione przez Pesę w nowym odwołaniu zostały już rozstrzygnięte przez KIO. 

Przypomnijmy, Pesa zakwestionowała cenę zaproponowaną przez Koreańczyków. Uważa, że na realizację zamówienia przewidziano krótki termin i twierdzi, że firmie bez potencjału na polskim rynku trudno będzie go dotrzymać — Hyundai nie ma przecież w Polsce zakładu.

Tramwaje Warszawskie podkreślają, że krajowe przepisy zabraniają postawienia w przetargu wymogu posiadania w Polsce zakładu produkcyjnego, nie mogły więc z tego powodu wyeliminować koreańskiej oferty. Dodają też, że jako jedyna mieściła się w budżecie inwestora. Opiewała na 1,82 mld zł i była tylko 62 mln zł tańsza od kosztorysu. 

Obecnie w Warszawie jest 311 niskopodłogowych wagonów tramwajowych, stanowiących 59 proc. całego taboru.  Dzięki zakupowi nowych wagonów blisko 80 proc. tramwajów w Warszawie będzie niskopodłogowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy