Tramwaje Hyundaia o 62 mln zł tańsze od kosztorysu

opublikowano: 04-03-2019, 17:54

Krajowa Izba Odwoławcza odroczyła posiedzenie w sprawie przetargu na tramwaje dla Warszawy.

Wczoraj odbyło się posiedzenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), dotyczące odwołania Pesy od wyboru przez Tramwaje Warszawskie oferty Hyundaia. Zostało odroczone do 13 marca. — poinformowała Magdalena Grabarczyk, rzeczniczka KIO. 

Warszawa
Zobacz więcej

Warszawa Fot. Marek Wiśniewski

Pesa zakwestionowała cenę zaproponowaną przez Koreańczyków. Uważa, że na realizację zamówienia przewidziano krótki termin i twierdzi, że firmie bez potencjału na polskim rynku trudno będzie go dotrzymać — Hyundai nie ma przecież w Polsce zakładu. Koreański dostawca rozmawia wprawdzie z wieloma firmami o współpracy, ale potencjalni partnerzy obawiają się zacieśniania relacji z konkurencją. Tramwaje Warszawskie podkreślają, że krajowe przepisy zabraniają postawienia w przetargu wymogu posiadania w Polsce zakładu produkcyjnego, nie mogły więc z tego powodu wyeliminować koreańskiej oferty. Dodają też, że jako jedyna mieściła się w budżecie inwestora. Opiewała na 1,82 mld zł i była tylko 62 mln zł tańsza od kosztorysu. 

To zaledwie 3 proc. wartości kontraktu, tymczasem według prawa zamówień publicznych obowiązek wyjaśnienia, czy cena jest rażąco niska, spoczywa na zamawiającym, gdy różnica przekroczy 30 proc. kosztorysu (powiększonego o VAT) lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert. Oferta Hyundaia odbiegała od średniej o 11 proc. Tramwaje Warszawskie informują też, że pojazd Hyundaia jest wart 8,5 mln zł netto wraz z pakietem serwisowym, a dostarczony w poprzednim kontrakcie przez Pesę 6,9 mln zł. Stołeczny przewoźnik twierdzi, że obydwa mają podobną wielkość i parametry techniczne, ale przyznaje, że cena Pesy zawiera mniejszy pakiet serwisowy. Nie ukrywa też, że tramwaj, który ma dostarczyć Hyundai, jest prototypem, ale równocześnie podkreśla, że z prototypowych serii pochodzą wszystkie pojazdy kupowane w ostatnich latach w Warszawie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy