Transakcyjna gorączka mimo niepewności

opublikowano: 01-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wojna za wschodnią granicą nie ograniczyła apetytu inwestorów na zakupy w Polsce.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile transakcji i o jakiej wartości dokonano w ubiegłym roku w Polsce
  • jaka jest transakcyjna koniunktura w regionie
  • które branże w tym roku będą na celowniku inwestorów

Wartość fuzji i przejęć w Polsce w 2022 r. sięgnęła prawie 16 mld EUR — wynika z raportu „CMS Emerging Europe M&A” przygotowanego przez kancelarię CMS i dostawcę danych EMIS. To o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej i najwięcej od dekady.

— Duża w tym zasługa konsolidacji sektora energetycznego, z którą pośrednio związane były trzy wielkie transakcje: fuzja PKN Orlen i PGNiG, przejęcie PKP Energetyka przez PGE oraz sprzedaż stacji benzynowych należących do Lotosu, które po fuzji firmy z Orlenem przejął węgierski MOL. Warto także odnotować dużą aktywność w innych obszarach, na przykład silne wejście na polski rynek spółki Alphabet, właściciela m.in. Google’a i YouTube’a, która zainwestowała ponad pół miliarda euro w warszawskie nieruchomości—- tłumaczy Andrzej Żurawski, ekonomista EMIS.

Poznaj program “VIII Project Management Forum”, 25-26 kwietnia 2023, Warszawa >>

W całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej liczba transakcji również wzrosła, do czego przyczyniła się wysoka aktywność funduszy private equity. Całkowita wartość umów jednak spadła, a w końcu roku wśród inwestorów rosła niepewność.

— Obecnie aktywność na rynku M&A jest mniejsza głównie ze względu na niestabilne ogólne otoczenie gospodarcze i mniej atrakcyjne wyceny. Jednak wraz ze stabilizacją sytuacji makroekonomicznej zakładamy, że liczba transakcji ponownie wzrośnie. Nie spodziewamy się łatwych czasów, ale jesteśmy przekonani co do tego, że aktywność będzie widoczna przede wszystkim w sektorach takich jak IT, energetyka i produkcja. Ponadto na znaczeniu mogą zyskiwać restrukturyzacje oraz transakcje zbywania przez grupy kapitałowe aktywów niestanowiących ich podstawowej działalności, czyli tzw. corporate carve-outs — komentuje Błażej Zagórski, partner w CMS cytowany w komunikacie kancelarii.

15,97 mld EUR

Taka według danych CMS i EMIS była wartość przeprowadzonych w ubiegłym roku w Polsce transakcji fuzji i przejęć...

32,9 mld EUR

...a taka wartość transakcji w całej Europie Środkowej i Wschodniej, w której zawarto 1,3 tys. umów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane