Tsipras: Grecja definitywnie kończy z polityką oszczędności

PAP
opublikowano: 05-02-2015, 15:59

Premier Grecji Aleksis Tsipras zapowiedział w czwartek w parlamencie położenie "raz a dobrze" kresu polityce zaciskania pasa i zdecydowane występowanie o nowe rozwiązanie dla Grecji.

"Grecja nie będzie już przyjmowała poleceń, zwłaszcza poleceń wydawanych mailem" - oświadczył szef greckiego rządu po powrocie z podróży do kilku stolic europejskich. Podkreślił, że jego rząd nie złamie obietnic i że wyborcy nie zostaną znów oszukani.

Aleksis Cipras
Zobacz więcej

Aleksis Cipras Bloomberg

Tsipras chce renegocjować warunki spłaty greckiego zadłużenia. Jego partia - lewicowa Syriza - wygrała w styczniu wybory, obiecując odejście od narzuconej przez wierzycieli polityki zaciskania pasa, wynegocjowanie restrukturyzacji długu zagranicznego i wstrzymanie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

W 2010 roku Grecja została pierwszym krajem strefy euro, który otrzymał wsparcie finansowe od innych państw Eurolandu oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Największa część greckiego długu to tzw. programy ratunkowe (bailouts), w ramach których w latach 2010-2014 do Grecji trafiło 240 mld euro. Kredytów tych udzielały państwa członkowskie strefy euro, specjalny Europejski Fundusz Stabilności Finansowej oraz MFW.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tsipras: Grecja definitywnie kończy z polityką oszczędności