Tusk: kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy

PAP
02-03-2014, 15:54

To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt mający wszelkie znamiona konfliktu, który może poprzedzić wojnę - oświadczył w niedzielę premier Donald Tusk po spotkaniu z polskimi politykami na temat sytuacji na Ukrainie.

Spotkanie polityków ws. Ukrainy, fot. Kancelaria Premiera, flickr.com
Zobacz więcej

Spotkanie polityków ws. Ukrainy, fot. Kancelaria Premiera, flickr.com

Jak podkreślił szef polskiego rządu, uczestnicy spotkania mówili jednym głosem o sytuacji za naszą wschodnią granicą i o tym, co będziemy musieli zrobić w Polsce, jeśli konflikt się zaostrzy. "Ten konflikt będzie miał wpływ na polską gospodarkę, musi przyśpieszyć modernizację polskiej armii i przyśpieszyć wysiłki na rzecz niezależności energetycznej Polski" - dodał.

Rolę Polski w całej sprawie Tusk widzi jako podejmowanie starań na rzecz mobilizacji wspólnoty międzynarodowej i solidarności międzynarodowej wokół sprawy ukraińskiej. "Polska nie może narażać na szwank swojego interesu, musi działać racjonalnie, ostrożnie. Równocześnie - ponieważ chodzi tu o nasze bezpieczeństwo i interes strategiczny - musimy być tymi, którzy nie pozwolą światu odwrócić się od Ukrainy. To jest dla Polski być albo nie być. Jeśli będziemy umieli współorganizować się i być istotną częścią naszej wspólnoty - będziemy bezpieczni. Nie możemy zostać sami wobec zagrożeń, jakie kształtują się za naszą wschodnią granicą. Jeśli zostaniemy sami, wyobcowani - to zagrożenia te obejmą także Polskę" - podkreślił premier.

"To konflikt mający wszelkie znamiona konfliktu, który może poprzedzić wojnę, który angażuje wszystkie państwa świata. Jego konsekwencje mogą być poważne" - podkreślił.

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poświęcone sytuacji na Ukrainie rozpoczęło się w niedzielę krótko po 12.00. Tusk zaprosił na nie - b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza, lidera PSL wicepremiera Janusza Piechocińskiego, szefa SLD Leszka Millera, lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobrę, b. szef PE Jerzego Buzka, b. ministra spraw zagranicznych Adama Daniela Rotfelda, szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę. Obecni byli szefowie resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych. Na spotkanie przybył też prezes PiS Jarosław Kaczyński, który do tej pory nie uczestniczył w tego typu konsultacjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tusk: kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy