Tusk rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu i premierem Turcji o Nabucco

PAP
28-01-2009, 22:10

Podczas światowego Forum Ekonomicznego w  szwajcarskim Davos premier Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o gazociągu Nabucco.

"Rozmówcy nie ukrywali, że trzeba szybkiego i jednogłośnego zaangażowania całej Unii Europejskiej w projekt Nabucco" - powiedział Tusk dziennikarzom. Wyjaśnił, że chodzi zarówno o zaangażowanie finansowe, jak i "techniczne".

Premier z dużym zadowoleniem przyjął fakt, że podczas międzynarodowej konferencji w Budapeszcie na temat projektu Nabucco "coś drgnęło" i wyraził nadzieję, że inwestycja powinna w 2009 r. ruszyć.

"Powinno to ruszyć w tym roku, po to aby Azerbejdżan i być może także Turkmenistan nie zaczęły oglądać się za innymi partnerami" - powiedział premier. Wyjaśnił, że Rosja jest jednym z tych krajów, "które chciałby tego gazu więcej dla siebie" i jest zainteresowana skupowaniem gazu z państw Azji Centralnej.

Dodał, że podczas rozmów z prezydentem Azerbejdżanu i premierem Turcji zadeklarował, że Polska będzie wpływać na szybką realizację projektu.

Sprawą budowy gazociągu zajmowała się we wtorek w Budapeszcie międzynarodowa konferencja 12 państw oraz przedstawicieli UE, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Uczestnicy opowiedzieli się za przyspieszeniem inwestycji po ostatnim sporze gazowym między Moskwą a Kijowem.

W środę Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie dla Nabucco kwotą 250 mln euro.

Polska deklaruje udział w projekcie. PGNiG zgłosiło zapotrzebowanie na gaz z tego rurociągu.

Gazociąg Nabucco ma liczyć 3300 km i biec przez terytorium Turcji, Bułgarii, Rumunii i Węgier do Austrii. Rurociąg ten zaopatrywałby UE w gaz pochodzący z regionu Morza Kaspijskiego lub z Azji Środkowej. Docelowo ma nim płynąć 31 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa rocznie.

W skład konsorcjum realizującego projekt Nabucco wchodzi obecnie sześciu partnerów, w tym austriacka firma energetyczna OMV, drugi pod względem wielkości energetyczny koncern niemiecki RWE i narodowe firmy - Botas z Turcji, Bulgargaz z Bułgarii, MOL z Węgier i Transgaz z Rumunii. Koszty budowy szacowano wstępnie na 4,9 mld euro; obecnie mówi się o co najmniej 7,9 mld euro.

Zainicjowany w 2002 roku projekt gazociągu Nabucco oznacza, iż jeśli znajdą się fundusze na jego realizację, gaz popłynie do państw Unii Europejskiej już w 2013 roku.

Julita Żylińska (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tusk rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu i premierem Turcji o Nabucco