Czytasz dzięki

UE ponagla producentów aut ws. emisji spalin

ARŻ
opublikowano: 03-06-2020, 15:05

Unia Europejska zwróciła się do producentów samochodów o więcej działań, które pozwolą osiągnąć rygorystyczne cele w zakresie emisji spalin. Jej nowy raport wykazał wzrost zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla spowodowany przez auta osobowe.

Średnia emisja nowych samochodów osobowych zarejestrowanych w krajach UE i Islandii w 2018 roku wyniosła 120,8 gramów dwutlenku węgla na kilometr. Stanowi to wzrost o 2 gramy w porównaniu z 2017 rokiem. To o ponad 1/4 więcej niż docelowy poziom wynoszący od tego roku 95 gramów. 

„Producenci będą musieli poprawić efektywność zużycia paliwa swoich aut i przyspieszyć wdrażanie pojazdów o zerowej i niskiej emisji” – stwierdziła Komisja Europejska. 

Wzrost średnich emisji dla nowych samochodów osobowych spowodowany był głównie spadkiem popularności pojazdów z silnikiem Diesla na rzecz tych napędzanych benzyną. W 2018 roku udział silników benzynowych w nowych autach wyniósł 60 proc., a wysokoprężnych 36 proc. Auta bezemisyjne i niskoemisyjne, w tym elektryczne i hybrydowe typu plug-in, stanowiły jedynie 2 proc. unijnego rynku. 

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla ze środków transportu jest jednym z największych wyzwań dla UE, która chce stać się neutralna klimatycznie do 2050 roku. W związku z tym rozważane są jeszcze bardziej rygorystyczne cele dotyczące zanieczyszczeń wywoływanych przez samochody. 

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane