URE chce wprowadzenia maksymalnej ceny energii zamiast ceny stałej od 2015 r.

ISBnews
opublikowano: 26-08-2014, 08:44

Urząd Regulacji Energetyki (URE) chce wprowadzić cenę maksymalną energii zamiast ceny stałej z początkiem 2015 r., poinformował prezes URE Maciej Bando. Zmiana ta ma umożliwić pięciu spółkom sprzedającym prąd z urzędu na lepszą walkę o klienta, a konsumentów ochronić przed skokami cen w warunkach pełnej liberalizacji.

Zobacz więcej

Maciej Bando, fot. Marek Wiśniewski

j"O tym, że uwolnienie cen dla gospodarstw domowych nie nastąpi ani 
w 2014, ani w 2015 r., informowaliśmy rynek od ponad roku. Głosy z sektora podpowiedziały mi natomiast, co możemy zrobić w kwestii uwolnienia cen w najbliższej przyszłości. Myślę o wystąpieniu do ministra gospodarki z prośbą o korektę w tzw. rozporządzeniu taryfowym. Chciałbym, aby w miejsce stałej ceny energii w obrocie można było wprowadzić cenę maksymalną. Takie rozwiązanie istnieje już w rozporządzeniu gazowym" - powiedział Bando w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Bando podkreślił, że rozwiązanie takie da ochronę konsumentów przed zbytnimi skokami cen w momencie pełnej liberalizacji.

"Będzie to równoważne z otwarciem możliwości ruchu cen w dół. Każdy sprzedawca energii będzie mógł na bieżąco reagować na to, co dzieje się na rynku. Dzisiaj sprzedawcy z urzędu stoją na przegranej pozycji, bo w odróżnieniu od niezależnych sprzedawców mają stałą cenę w okresie obowiązywania taryfy. Stworzymy więc im szansę, by mogli powalczyć o klienta. Uwolnimy połowicznie ceny i zobaczymy, jak zareaguje rynek" - wyjaśnił prezes URE.

Bando poinformował również, że propozycję modyfikacji rozporządzenia taryfowego URE skieruje do Ministerstwa Gospodarki w ostatnich dniach sierpnia.

"Ze względu na roczny okres taryfowania i przejrzystość na rynku dobrze byłoby, by ta zmiana weszła w życie od 
1 stycznia 2015 r." - powiedział Bando.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / URE chce wprowadzenia maksymalnej ceny energii zamiast ceny stałej od 2015 r.