Victima kontra nieuczciwi ubezpieczyciele

opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Lucjan Pilśniak stracił majątek w wyniku pożaru. Teraz uruchomił stowarzyszenie, które pomoże firmom w walce o odszkodowania.

Rusza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Poszkodowanych przez Ubezpieczycieli pod nazwą Victima. Jego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych przeciwko ubezpieczycielom.

— W Polsce działają stowarzyszenia i instytucje oferujące wsparcie poszkodowanym przez ubezpieczycieli, ale niestety dotyczy to tylko osób prywatnych. Będziemy pomagać przedsiębiorcom, którzy są bezbronni i pozostawieni sami sobie, tracąc niejednokrotnie dorobek całego życia. Z wielką uwagą będziemy patrzeć na ręce ubezpieczycielom i przyglądać się ich poczynaniom wobec podmiotów gospodarczych — mówi Lucjan Pilśniak założyciel stowarzyszenia Victima.

Był on właścicielem Zakładów Mięsnych Mysław w Mysłowicach i spółki AJPI. W 2009 r. pożar strawił dwie hale produkcyjne tych firm — o wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Problemy z uzyskaniem odszkodowania od Ergo Hestii doprowadziły do upadku obu przedsiębiorstw. Ta sprawa wciąż toczy się w sądach.

— Wystarczy, że ubezpieczyciel wstrzyma wypłatę odszkodowania, bez którego firma nie będzie w stanie odbudować majątku — i bankructwo gwarantowane. Taki los spotkał mnie, dlatego wiem, jaką gehennę przechodzą przedsiębiorcy, walcząc o sprawiedliwość z ubezpieczycielami. Wiem, jakie sidła potrafią zastawiać ubezpieczyciele na przedsiębiorców, jakie mechanizmy stosują, żeby odwlekać wypłatę odszkodowania w czasie i wypłacać jak najmniej — wyjaśnia Lucjan Pilśniak.

Zgodnie ze statutem stowarzyszenie Victima będzie udzielać pomocy przedsiębiorcomw dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych od ubezpieczycieli. Ale chodzi nie tylko o odszkodowania wynikające z umowy ubezpieczenia, lecz także z tytułu szkód wyrządzonych przez ubezpieczyciela, jeżeli nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. O przypadkach niezgodnego z prawem działania firm ubezpieczeniowych, w tym wykorzystywania pozycji prawnej takich instytucji, Victima planuje informować opinię publiczną. Stowarzyszenie chce też brać udział w inicjowaniu zmian w regulacjach dotyczących likwidacji szkód przez ubezpieczycieli.

— Zamierzamy wpływać na ustawodawcę tak, żeby dla ubezpieczycieli konsekwencje niewypłacenia odszkodowania były bardzo dotkliwe, czyli, mówiąc wprost — żeby im się to nie opłacało. Jeżeli zostawimy przepisy prawa takimi, jak są obecnie, to instytucje te pozostaną bezkarne — twierdzi prezes stowarzyszenia Victima. © Ⓟ

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu