Voss inwestuje w strefie 25 mln zł

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 05-05-2009, 00:00

Niemiecka firma rozwija zakład w Legnickim Polu. To dlatego, że będzie tu wytwarzać nowy produkt na amerykański rynek.

Niemiecka firma rozwija zakład w Legnickim Polu. To dlatego, że będzie tu wytwarzać nowy produkt na amerykański rynek.

Voss Automotive Polska, założona pięć lat temu firma niemieckiego producenta stosowanych w przemyśle samochodowym przewodów, technik złączeniowych czy układów zawieszenia, rozbuduje fabrykę.

— Voss zainwestuje 25 mln zł. Jeszcze w tym roku wyda 6 mln zł, a do końca 2014 r. — 19 mln zł. Spółka zobowiązała się zwiększyć zatrudnienie o 10 pracowników — mówi Iwona Exner z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miejsc pracy niewiele, ale ważne, że nowy projekt zwiększa szanse na utrzymanie obecnych etatów. Dziś, po zwolnieniu w ostatnich miesiącach 80 pracowników, zatrudnienie w zakładzie przekracza 290 osób (gdy firma wchodziła do strefy, obiecała utworzenie 150 miejsc pracy).

— Rynek jest trudny. Zamówienia spadły o 40 proc. Mamy skrócony czas pracy i redukcję wynagrodzenia. Ale liczymy, że nowy produkt przyjmie się i projekt eksploduje — mówi Mirosław Suchojad, prezes Voss Automotive Polska.

Pomoże im prawo

Ten nowy produkt to urządzenie, które dzięki wprowadzaniu do katalizatora ocieplonego płynu pozwoli na redukcję emisji zanieczyszczeń.

— Opatentowaliśmy to rozwiązanie, podobno konkurenci też coś robią w tym kierunku. Produkt będziemy sprzedawać głównie na rynku amerykańskim — opowiada Mirosław Suchojad.

Jego zdaniem, prędzej czy później powinno się w naszym kraju pojawić centrum badawczo-rozwojowe wyspecjalizowane w tym produkcie. Dziś Voss ma centrum RD tylko w Niemczech. Pierwsi klienci dostaną nowość już jesienią.

— Dlatego prace budowlane ruszą bardzo szybko. Już w przyszły poniedziałek wybierzemy generalnego wykonawcę. Do końca roku powiększymy naszą halę o powierzchni 7,5 tys. mkw. o 2,5 tys. mkw. W przyszłych latach będziemy już inwestować głównie w maszyny — zapowiada Mirosław Suchojad.

Idą dalej

Voss to druga w tym roku firma, która zdecydowała się na inwestycję w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przypomnijmy, że z projektu w tej miejscowości (i w ogóle w Europie) zrezygnował niedawno chiński koncern Lenovo.

— Do wakacji chcielibyśmy wydać jeszcze jedno zezwolenie — zapowiada Iwona Exner.

Dodaje, że strefa powinna się poszerzyć o tereny w Legnickim Polu. W przygotowaniu jest wniosek i włączenie nowych terenów możliwe jest jesienią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu