W PKO BP automat doradzi w wyborze funduszu

opublikowano: 17-11-2019, 22:00

Robodoradca przejdzie z użytkownikiem iPKO drogę od zdefiniowania celu po określenie najlepszego sposobu jego osiągnięcia.

PKO BP prowadzi ponad 7,9 mln rachunków bieżących klientów indywidualnych, klientów PKO TFI — choć to lider rynku — jest natomiast „zaledwie” 0,6 mln. Żeby choć trochę zmniejszyć tę dysproporcję, bank wprowadził do oferty usługę doradztwa inwestycyjnego opartego na pełnej automatyzacji procesówzakupowych w serwisie internetowym iPKO. Z pomocy automatycznego doradcy skorzystać będą mogli nie tylko najzamożniejsi klienci, bo próg wejścia to 100 zł (tyle musi wynieść pierwsza wpłata), a na razie nie ma w planach pobierania prowizji za usługę i dystrybucję.

— Inwestomat to efekt rozmów z klientami prowadzonych od kilku kwartałów w ramach procesu customer journey. To także efekt inspiracji czerpanych z zagranicznych rozwiązań. Klienci oczekują wskazania funduszy, które realizowałyby ich cele i życiowe potrzeby. Chcemy zmienić ścieżkę inwestycyjną — produkt ma być sposobem, a nie celem samym w sobie — mówi Paulina Muskała, dyrektor biura projektów inwestycyjnych w PKO BP.

Jak dodaje, z badań klientów wyszło, że mają oni średnio pięć celów głównych: budowanie majątku, duży zakup, na wszelki wypadek, przyszłość dziecka i emerytura. Można wybrać któryś z nich lub określić własny. Następnie trzeba wypełnić ankietę przygotowaną na bazie MiFID, która pozwoli określić profil inwestycyjny. Po doprecyzowaniu celu klient otrzyma rekomendację dotyczącą zakupu funduszu. Będzie ważna przez 10 dni.

— Postawiliśmy na prostotę i łatwość przejścia procesu weryfikacji profilu klienta, określenia jego możliwości finansowych, celów i horyzontu inwestycyjnego. Zależy nam na poinformowaniu, ile trzeba oszczędzać, by osiągnąć założenia. Pokazujemy, jaka może być wartość kapitału klienta w różnych scenariuszach rynkowych. Oczekiwane stopy zwrotu bazują nie tylko na wartościach historycznych, ale także na naszych prognozach — dodaje Paulina Muskała.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W Inwestomacie dostępnych jest pięć strategii inwestycyjnych — ostrożna, konserwatywna, umiarkowana, neutralna i aktywna, które różnią się oczekiwaną stopą zwrotu i zmiennością stóp zwrotu (a więc ryzykiem). W tej pierwszej obecna oczekiwana stopa zwrotu to 1 proc. w skali roku, w najbardziej ryzykownej — 3,4 proc. (wartości te będą aktualizowane). Na podstawie tych danych oraz parametrów celu (wpłata początkowa, wpłata regularna, horyzont) generowane są scenariusze, które klientowi pokazywane są w formie wykresów liniowych ścieżki osiągnięcia celów.

Pieniądze trzeba wpłacić na początku (minimum 100 zł), a później można dopłacać regularnie, dokupując jednostki funduszu (funduszy). Można definiować wiele celów i w każdej chwili rezygnować z ich osiągnięcia (poprzez sprzedaż jednostek funduszy). Inwestomat nie gwarantuje wypracowania oczekiwanych stóp zwrotu i tym samym realizacji celów. Rozwiązanie ma się z czasem rozwijać — obecnie usługa dostępna jest w kanale zdalnym poprzez iPKO, a w ciągu kwartału pojawi się też w oddziałach stacjonarnych, gdzie klient będzie miał styczność z doradcą.

— Rozważamy też dodanie do palety dostępnych w Inwestomacie rozwiązań rachunków oszczędnościowych i depozytów — dodaje Paulina Muskała. Obecnie na końcu procesu doradztwa klient otrzyma rekomendację inwestycji w jeden lub kilka subfunduszy z oferty PKO TFI. Bank nie pobiera opłat za usługę ani za zakup funduszy dla realizacji celów określonych w Inwestomacie (opłata za zarządzanie funduszem uwzględniona jest w wartości jednostki).

Sprawdź program konferencji "Sztuczna inteligencja i robotyzacja w sektorze finansowym", 22-23 stycznia 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu