W przypadku klauzul abuzywnych KNF ma pełnić "rolę wspierającą"

  • PAP
opublikowano: 30-07-2019, 18:59

W przypadku klauzul abuzywnych w umowach stosowanych przez banki Komisja Nadzoru Finansowego ma pełnić "rolę wspierającą" - mówiła podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych zastępca przewodniczącego KNF Małgorzata Iwanicz-Drozdowska.

Iwanicz-Drozdowska przedstawiła na posiedzeniu komisji informację o działaniach KNF podejmowanych w celu przeciwdziałania stosowaniu przez banki klauzul abuzywnych.

Siedziba KNF
Zobacz więcej

Siedziba KNF fot. Andrzej Hulimka/Forum

"Jeśli chodzi o rolę Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w przypadku klauzul abuzywnych, to swoją rolę postrzegamy jako wspierającą, dlatego że wiodąca rola spoczywa na Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodnie z obowiązującym stanem prawnym" - powiedziała Iwanicz-Drozdowska.

Jak mówiła, od momentu nowelizacji ustawy o nadzorze finansowym, dzięki zasiadaniu prezesa UOKiK w Komisji Nadzoru Finansowego z głosem doradczym jest zapewniony odpowiedni przepływ informacji. "Jesteśmy także w trakcie finalizowania umowy z UOKiK o wymianie informacji" - dodała.

Zapewniła, że jeżeli jakiekolwiek niepokojące sygnały do KNF docierają, to są one analizowane w Departamencie Praktyk Rynkowych.

"Z naszej perspektywy jako Komisji Nadzoru Finansowego kluczowe jest pilnowanie kwestii nadzoru makroostrożnościowego. Dlatego też ryzyko prawne, które wynika między innymi ze sporów sądowych, jest oceniane zarówno w trakcie inspekcji, jakie są prowadzone w bankach, jak i podczas oceny banku zza biurka, po to żeby w cudzysłowie obdarować banki domiarami kapitałowymi" - podkreśliła.

Podkreśliła, że w przypadku gdy do KNF docierają jakieś niepokojące sygnały, komisja dokłada wszelkich starań, żeby się im przyjrzeć i przeanalizować.

"Jeżeli otrzymujemy informację w trakcie inspekcji, że coś w umowach jest nie w porządku, to podejmujemy także działania mające na celu wydanie zaleceń. Na przykład w ubiegłym roku w jednym z banków spółdzielczych wykryliśmy pewną niestosowną zawartość w umowie i nakazaliśmy skorygowanie tego, żeby doprowadzić sytuację do stanu właściwego" - powiedziała zastępca przewodniczącego KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy