W USA jest mało stali i jest droga

opublikowano: 23-02-2021, 12:59

Amerykańskie firmy mają problemy z dostępnością stali, a jej niska podaż powoduje wzrost ceny, donosi Reuters.

Niezrealizowane zamówienia na stal były w ostatnim kwartale w USA najwyższe od 5 lat. Zapasy metalu są najniższe od prawie 3,5 lat. Benchmarkowa cena stali walcowanej na gorąco doszła do 1176 USD za tonę w tym miesiącu. Jest najwyższa od co najmniej 13 lat. To powoduje wzrost kosztów i spadek opłacalności produkcji w branżach używających dużych ilości stali. Nasilają się głosy do zniesienia wprowadzonych przez administrację Donalda Trupa ceł na importowaną stal.

- Nasi członkowie donoszą, że nigdy nie widzieli takiego chaosu na rynku stali – powiedział Reutersowi Paul Nathanson, szef organizacji CAMMU, zrzeszającej ponad 30 tys. firm produkujących i konsumujących stal.

Cena krajowej stali wzrosła w USA od sierpnia o ponad 160 proc. Stal w USA jest o 68 proc. droższa niż na globalnym rynku i prawie dwukrotnie droższa niż w Chinach, pomimo tego, że zarówno w Chinach, jak i Europie cena stali wzrosła o ponad 80 proc. od dołka spowodowanego przez pandemię. Reuters pisze, że nawet pomimo 25 proc. cła bardziej opłacałoby się importować stal do USA niż kupować w krajowych hutach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane