Węgry tylko przez dwa tygodnie błyszczały na tle Polski (WYKRES DNIA)

Nagły odwrót ekipy Viktora Orbana od polityki dyscypliny budżetowej sprawił, że końca dobiegł krótki okres, kiedy rentowności obligacji znad Balatonu były niższe niż tych znad Wisły.

Różnica w rentownościach polskich i węgierskich obligacji 10-letnich od 2011 r. Im niżej znajduje się wskaźnik, tym bardziej różnica jest bardziej korzystna dla Polski. Kanał trendowy wskazuje jednak, że potencjał relatywnego umocnienia polskich obligacji na tle węgierskich może być na wyczerpaniu
Zobacz więcej

Różnica w rentownościach polskich i węgierskich obligacji 10-letnich od 2011 r. Im niżej znajduje się wskaźnik, tym bardziej różnica jest bardziej korzystna dla Polski. Kanał trendowy wskazuje jednak, że potencjał relatywnego umocnienia polskich obligacji na tle węgierskich może być na wyczerpaniu pb.pl, Bloomberg

W czwartek rentowności polskich obligacji 10-letnich schodzą pierwszy raz od trzech tygodni poniżej 3,02 proc. Tym samym korzystna różnica w koszcie pozyskiwania finansowania często porównywanych do siebie rządów w Warszawie i Budapeszcie wzrosła do 34 punktów bazowych, najwyższego poziomu od dwóch miesięcy. Jeszcze w kwietniu przez dwa tygodnie to Węgry finansowały się taniej od Polski. To mogło zaskakiwać, bo zdarzyło się to pierwszy raz od 14 lat, a obligacje znad Balatonu, mimo pozytywnej perspektywy ratingu, wciąż mają u agencji Moody’s i Fitch ocenę śmieciową.

Ponowne lepsze nastawienie inwestorów do Polski na tle Węgier to efekt planów poluzowania dyscypliny budżetowej nad Balatonem. Do takiego posunięcia na dwa lata przed wyborami administrację w Budapeszcie skłonił spadek poparcia w sondażach do 27 proc., związany z protestami nauczycieli, wycofaniem się z zakazu handlu w niedzielę i kontrowersjami wokół wydatków banku centralnego. Wśród zapowiedzianych przez rząd Viktora Orbana posunięć znalazły się wprowadzenie zachęty dla kupujących mieszkania i zmniejszenie podatku obrotowego.

To grozi regresem w trwających staraniach o poprawę dyscypliny budżetowej i odzyskanie ratingu inwestycyjnego, ostrzega bank Nomura Holdings. Wcześniej nadzieje, że obniżenie deficytu budżetowego do 2 proc. PKB, przyspieszenie wzrostu i redukcja podatku bankowego umożliwią Węgrom odzyskanie ratingu inwestycyjnego przyczyniły się do zawężenia różnicy w rentownościach między obligacjami polskimi i węgierskimi o 51 punktów bazowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Złagodzenie dyscypliny budżetowej będzie miało negatywny wpływ na rating, zapowiada teraz agencja S&P.

- Właśnie kiedy szanse na wyjście z ratingu śmieciowego zaczęły wyglądać obiecująco, Viktor Orban rzucił kolejne wyzwanie agencjom – komentuje agencja Bloomberg.


Różnica w rentownościach polskich i węgierskich obligacji 10-letnich od 2011 r. Im niżej znajduje się wskaźnik, tym bardziej różnica jest bardziej korzystna dla Polski. Kanał trendowy wskazuje jednak, że potencjał relatywnego umocnienia polskich obligacji na tle węgierskich może być na wyczerpaniu. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Węgry tylko przez dwa tygodnie błyszczały na tle Polski (WYKRES DNIA)