Węgrzy chcą wstąpić do EMU w 2006 r.

Wiktor Krzyżanowski
13-09-2001, 17:11

Węgry będą gotowe do stąpienia do Europejskiej Unii Monetarnej (EMU) już w 2006 r. – zapowiedział Zsigmond Jarai, prezes Narodowego Banku Węgier. Dodał on, że NBW zadecydował o zmianie polityki monetarnej w kierunku bardziej restrykcyjnej, by skuteczniej walczyć z inflacją.

- Chcemy, by do 2006 r. inflacja na Węgrzech spadła do około 2 proc., czyli poziomu, który jest jednym z kryteriów konwergencji – powiedział Zsigmond Jarai.

Określone w traktacie UE z Maastricht kryteria określają, jakie warunki makroekonomiczne spełnić muszą kraje, starające się o członkostwo w EMU. Mowa tam między innymi o potrzebie zbicia inflacji do poziomu, odpowiadającego średniej inflacji w trzech krajach członkowskich EMU o najniższym poziomie tego wskaźnika.

Obecnie na Węgrzech poziom inflacji rocznej wynosi około 10 proc. Prezes NBW zapowiedział, że jego kraj zbije inflację do 7 proc. w 2001 r. oraz do 4,5 proc. w 2002 r.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Węgrzy chcą wstąpić do EMU w 2006 r.