"Wiadomości" TVP ujawniły teczkę Radosława Sikorskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 21:34

Pierwszy wpis w teczce założonej przez WSI obecnemu ministrowi obrony Radosławowi Sikorskiemu pochodzi z października 1992 roku; Sikorski występował w nich pod kryptonimem Szpak - wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze "Wiadomości" TVP i "Gazety Wyborczej".

Pierwszy wpis w teczce założonej przez WSI obecnemu ministrowi obrony Radosławowi Sikorskiemu pochodzi z października 1992 roku; Sikorski występował w nich pod kryptonimem Szpak - wynika z dokumentów, do których dotarli dziennikarze "Wiadomości" TVP i "Gazety Wyborczej".

WSI zbierało informacje na temat Sikorskiego przez trzy lata - za rządów Hanny Suchockiej i Waldemara Pawlaka. "Jeśli taka sytuacja miała miejsce, to nie byłem o niej informowany. Za czasów, kiedy byłem premierem, WSI podlegały ministrowi obrony narodowej" - powiedział PAP we wtorek Waldemar Pawlak.

Informacje o tym, że WSI szpiegowały Sikorskiego w czasach komunizmu, np. podczas studiów na uniwersytecie oksfordzkim na początku lat 80., ale także w latach 90., a nawet w okresie, gdy był wiceministrem obrony narodowej (1992 rok), ujawnił 11 maja tygodnik "The Economist".

Z teczki Sikorskiego wynika, że był śledzony, podsłuchiwany, poszukiwano kompromitujących go materiałów. Oficerowie WSI spotykali się z Sikorskim pod pretekstem pisania o nim książki, poza tym zbierano artykuły z gazet, rysowano szkice jego mieszkań, gromadzono też informacje przekazywane przez dziennikarzy.

"Mam wrażenie jakby szukano pretekstu do założenia podsłuchów, a potem miano nadzieję, że może z podsłuchów coś się wyłowi" - powiedział w "Wiadomościach" Sikorski.

Według informacji podanych w "Wiadomościach", podsłuch był zamontowany w domu Sikorskiego w Chobielinie; podejrzenie WSI wzbudziły laptop i poczta elektroniczna, z której Sikorski często korzystał.

"W demokratycznym państwie prawa nawet żołnierze mają prawo do odmowy wykonania nielegalnych rozkazów, a tutaj mieliśmy do czynienia z wykonaniem nielegalnych rozkazów" - mówił Sikorski w TVP o inwigilowaniu go.

Odtajnienie teczki Sikorskiego w tym tygodniu zapowiedział przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO). "Było to działanie zaskakujące i zastanawiające, nie była to na pewno osłona kontrwywiadowcza. Materiały dotyczą okresu po zakończeniu pracy Sikorskiego jako wiceministra obrony w rządzie Jana Olszewskiego; główny ciężar to lata 1992-93, zakończona została na 1995 roku" - powiedział PAP Biernacki. W ubiegłym tygodniu komisja spotkała się z Sikorskim w związku doniesieniami "The Economista".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane