Większość Polaków odczuwa recesję

opublikowano: 24-02-2023, 15:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosnące koszty utrzymania sprawiają, że konsumenci myślą głównie o zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Kilka branż może na tym stracić.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki odsetek polskich konsumentów odczuwa recesję
  • jak to wygląda w innych krajach
  • jak Polacy oceniają swoją kondycję finansową i w czym upatrują powodów jej zmiany
  • jakie są ich oczekiwania dotyczące spowolnienia gospodarczego i jak reagują na wzrost cen
  • na czym zamierzają oszczędzać

Styczniowa inflacja okazała się w Polsce niższa od prognoz, wyniosła 17,2 proc., ale silny wzrost cen się utrzymuje, a ostanie dane o polskim PKB (kwartalny spadek o 2,4 proc.) dają podstawy do mówienia o recesji. 60 proc. konsumentów już ją odczuwa – wynika z najnowszego badania NielsenIQ „Consumer Outlook 2023”.

W Polsce jak w Niemczech i USA

To wynik zbliżony do naszego najważniejszego partnera handlowego, czyli Niemiec (61 proc.), i największej gospodarki świata, USA (59 proc.). Zdecydowanie wyższy wskaźnik NielsenIQ odnotował m.in. w Wielkiej Brytanii (84 proc.), Turcji i Korei Południowej (po 89 proc.), natomiast wyraźnie niższy w Singapurze (43 proc.), Brazylii i Australii (po 49 proc.).

Większość polskich konsumentów (57 proc.) twierdzi, że jest w gorszej kondycji finansowej niż rok wcześniej. Wynika to - ich zdaniem - przede wszystkim z rosnących kosztów utrzymania (79 proc.), ale co trzeci wskazuje też następstwa pandemii koronawirusa, a co czwarty ogólne spowolnienie gospodarcze.

Najpierw jedzenie i rachunki

W trudnych warunkach rynkowych większość społeczeństwa nie myśli o przyjemnościach. 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ma pieniądze tylko na jedzenie, rachunki i podstawowe potrzeby. W perspektywie półrocznej uczestnicy badania NielsenIQ wiążą największe obawy ze wzrostem cen żywności (58 proc.) i rachunków (41 proc.).

Co trzeci konsument spodziewa się utrzymania spowolnienia gospodarczego przez 7-12 miesięcy. Wyższe ceny skłaniają Polaków m.in. do śledzenia promocji (44 proc.), wybierania marek własnych (33 proc.) i uczestniczenia w programach lojalnościowych (30 proc.).

Ostrzeżenie dla kilku branż
57proc.

Taki odsetek polskich konsumentów przepytanych przez NielsenIQ zamierza mniej wydawać na posiłki poza domem…

55proc.

…taki na rozrywkę poza domem…

46proc.

…a taki na odzież.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane