Wlk. Brytania: inflacja zaskoczyła brakiem wzrostu

opublikowano: 14-11-2018, 10:55

Oczekujący na wzrost inflacji na Wyspach Brytyjskich, w tym Bank Anglii, muszą pogodzić się z jej „nieobliczalnością”. Zamiast bowiem wzrostu cen, wskaźnik w październiku nie uległ zmianie, głównie za sprawą spadku kosztów związanych z żywnością, odzieżą i transportem.

Roczny wzrost cen konsumpcyjnych w październiku utrzymał się na poziomie 2,4 proc., wynika z danych opublikowanych przez Biuro Statystyk Narodowych (ONS). Odczyt ten jest poniżej 2,5 proc. prognozowanych zarówno przez Bank Anglii, jak i ekonomistów.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2 proc. w porównaniu z wrześniem, odzieży i obuwia zmniejszyły się o 0,5 proc., zaś koszt sprzętu i usług transportowych spadł o 0,4 proc. Ta zniżka została w dużej mierze zrównoważona przez najwyższe od prawie czterech lat koszty paliw i 2,2-proc. wzrost rachunków za energię po tym, jak British Gas podwyższył taryfy dla ponad 3 milionów klientów.

Inflacja bazowa, która wyklucza niestabilną żywność, energię, tytoń i napoje alkoholowe, utrzymała się na poziomie 1,9 proc.

Z kolei ceny producentów wzrosły o 0,8 proc., pod wpływem rosnących kosztów ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu