Wlk. Brytania: płace wzrosły najmocniej od niemal 10 lat

opublikowano: 13-11-2018, 11:06

Dynamika wzrostu wynagrodzeń na Wyspach Brytyjskich znalazła się na najwyższym poziomie od niemal 10 lat. Umacnia to przekonanie Banku Anglii, że tamtejszy rynek pracy nie ma wolnych mocy.

Średnia płaca, wyłączając premie wzrosła o 3,2 proc. w okresie trzech miesięcy do września włącznie w ujęciu rocznym. To najwyższy poziom wskaźnika od grudnia 2008 r., wynika z danych Biura Statystyk Narodowych.

Tymczasem bezrobocie nieoczekiwanie wzrosło o 21 tys. oddalając się nieco od 43-letniego minimum na poziomie 4,1 proc.

Wskaźnik wzrostu średniego wynagrodzenia okazał się wyższy niż mediana oczekiwań ekonomistów, wynosząca 3,1 proc. Jak podkreśla bank centralny, presja na wzrost płac jest oznaką inflacji generowanej w kraju. Biorąc pod uwagę obniżoną produktywność (wydajność na godzinę wzrosła w III kw. zaledwie o 0,1 proc.), zdaniem oficjeli z Banku Anglii, konieczne będzie stopniowe podwyższanie stóp procentowych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane