Woda dla pracowników jako element zrównoważonego rozwoju w firmach

PARTNEREM MATERIAŁU JEST FORMASTER
opublikowano: 26-10-2022, 13:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przyszłościowy biznes dba nie tylko o szybki zysk, ale o stabilne warunki wzrostu na długie lata. Wdrażanie koncepcji ESG w firmach przekłada się na satysfakcję pracowników, inwestorów, a także klientów. Inwestując w proekologiczne rozwiązania, otwierasz więc dla swojej działalności nowe, szerokie perspektywy rozwoju. Warto zacząć od podstaw - jedną z nich jest dostęp do wody dla pracowników.

Troska o pracowników buduje sukces

Już od prawie 20 lat na świecie jest głośno o odpowiedzialnym społecznie inwestowaniu. ESG jako przedłużenie globalnej idei zrównoważonego rozwoju inspiruje małe i duże firmy z całego świata do dbania: o człowieka, o kulturę pracy, o środowisko naturalne.

Analitycy biznesu zgodnie podkreślają, że kwestie związane z ESG: środowiskowe, społeczne oraz ładu korporacyjnego zyskują na znaczeniu coraz bardziej. Stają się też kluczowe dla reputacji firm, ich wyników finansowych, a przede wszystkim dla satysfakcji pracowników.

Według raportu przygotowanego przez konsultingowego lidera, grupę Marsh McLennan, wpływ polityki ESG na odczucia zespołu to jedna z największych przewag konkurencyjnych. Zadowoleni pracownicy są w stanie dać z siebie więcej oraz starają się osiągać najlepsze rezultaty. Entuzjazmu i zaangażowania pracowników nie da się dziś kupić!

Ekologiczny aspekt ESG

Stosunkowo najmniej zagospodarowaną sferą zrównoważonego rozwoju we współczesnych firmach jest aspekt środowiskowy. Wielu menedżerów uważa, że wystarczy dbać o integrację i motywację zespołu za pomocą bonusów czy komfortowych warunków pracy. To jednak wciąż krótkowzroczna wizja.

Z ankiety przeprowadzonej przez Infogrid wynika, że aż 41% pracowników chętniej zostałaby na swoim stanowisku, jeśli pracodawca dbałby o obniżanie emisji szkodliwych substancji. Natomiast w badaniu Morgan Lovell aż 95% biurowego personelu podkreśliła, jak istotne są dla nich transparentność procesów i zrównoważony rozwój firmy.

Jak można dbać o ekologię na poziomie korporacyjnym? Przede wszystkim za pomocą inwestycji w rozwiązania energooszczędne oraz eliminujące ilość odpadów. Duże znaczenie mają również wybór wyposażenia i poprawa wewnętrznych procesów. Wszystko po to, aby efektywniej wykorzystywać zasoby, eliminować częste zakupy i redukować ślad węglowy.

Polityka zero waste, czyli walka z plastikiem

W codziennym życiu firmy poważnym balastem ekologicznym jest przede wszystkim produkcja odpadów. Nawet te, które trafiają do recyklingu, obciążają środowisko naturalne – aby je przetworzyć, potrzeba bowiem energii. Tam, gdzie to możliwe, powinno się więc dążyć do redukcji „śmieci”.

Podstawowe wysiłki w tej sferze obejmują redukcję zużycia papieru oraz priorytetowe traktowanie przyjaznych środowisku produktów biurowych. Nie zapominajmy jednak także o osobistych potrzebach i nawykach personelu. Ograniczanie liczby opakowań po napojach i żywności to prosty krok, którego znaczenie jest nie do przecenienia.

Marka Dafi chce chronić Planetę przed pogarszającym się stanem środowiska, zwracając uwagę na odpowiednią konsumpcję, produkcję, ale także zarządzanie surowcami naturalnymi i podejmowanie pilnych działań, które będą przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Ważne jest dla naszego, ale i przyszłego pokolenia, aby rozwój gospodarczy, społeczny i technologiczny zachodził w zgodzie z naturą.

Mając na względzie powyższe czynniki Dafi wprowadziło na rynek urządzenia wspierające ideę zrównoważonego rozwoju.

Filtr przepływowy w każdej firmie

Zadbane i przemyślane zaplecze socjalne to jeden z kluczowych czynników mogących wpływać na ekologię. Każdy pracownik potrzebuje bowiem przerwy w miłej przestrzeni. Komfortowo wyposażone miejsca na przerwę dla pracowników stają się więc standardem w firmach, które rozumieją, jak ważny jest kapitał ludzki.

System filtrujący Dafi Flow Comfort to idealne rozwiązanie do zapleczy socjalnych zarówno w dużych korporacjach, jak i kilkuosobowych firmach. Filtr jest montowany bezpośrednio do ujęcia zimnej wody, więc pozostaje w całości ukryty pod zlewem. Czystą i smaczną wodę do picia i gotowania czerpie się bezpośrednio z kranu!

Sam filtr składa się z trzech niezależnych warstw – włókniny polietylenowej, złoża żywicy jonowymiennej oraz bloku węglowego. Przepływającą przez nie woda jest optymalna zarówno do picia jak i do bezpiecznego używania w czajnikach i ekspresach do kawy, czy innych sprzętach, które chcemy chronić przed wapiennym osadem.

Jaki ma to związek z polityką ESG? Inwestując w czystą, zdrową i smaczną wodę prosto z kranu, eliminujesz potrzebę kupowania wody butelkowanej czy wielkich, niewygodnych baniaków oraz filtrów do ekspresu do kawy. W skali korporacyjnej to zauważalna od razu redukcja plastikowych opakowań. Do atmosfery przedostaje się więc mniej gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla, a do mórz i oceanów trafia znacznie mniej plastiku!

Wodostacja – z myślą o pracownikach, klientach i zrównoważonym rozwoju

Drugim ważnym elementem zaopatrzenia miejsca pracy w wodę są dystrybutory podłączane bezpośrednio do instalacji wodociągowej. Wodostacja marki Dafi to nowoczesne, eleganckie urządzenie, które zadba o komfort nie tylko personelu, lecz także klientów i gości firmy. Dostępna w dwóch wariantach – wolnostojącym oraz nablatowym – da się łatwo dopasować do aranżacji kafeterii, poczekalni czy innych wspólnych pomieszczeń.

Filtr znajdujący się w Wodostacji skutecznie poprawia smak, zapach wody. Eliminując mogące występować w wodzie niepożądane składniki pozostawia jednak cenne minerały, które poprawiają zdrowie. Dla pełnego komfortu użytkowników woda pitna jest dostępna w trzech różnych temperaturach.

O dowóz, montaż i regularną wymianę filtrów w Wodostacji dba zespół serwisowy Dafi, więc nie musisz się martwić o comiesięczną wymianę. Dodatkowym udogodnieniem jest brak konieczności transportu, dźwigania i składowania baniaków z wodą. To kolejny ukłon w kierunku polityki zero waste. Do Wodostacji są oferowane również papierowe biodegradowalne kubeczki – wszystko w duchu zrównoważonego rozwoju.

Finansowe korzyści z filtrowania wody w firmach

System Flow Comfort i Wodostacja to rozwiązania, które wzajemnie się uzupełniają, a także oferują znaczące oszczędności ekonomiczne. W obliczu szalejącej obecnie inflacji, taki zakup to niezwykle racjonalna decyzja na przyszłość dla firm. Obecnie to jeden z najtańszych i najbardziej przyszłościowych sposobów zaopatrywania zespołów w zdrową wodę pitną bez ekologicznego balastu.

Skąd biorą się owe oszczędności? Są widoczne na kilku płaszczyznach i dotyczą zarówno ceny za litr wody (ok. 5 gr/l), jak i braku konieczności jej zamawiania czy kupowania, aż do ograniczenia miejsca potrzebnego do jej przechowywania.

To bardzo ważne, bowiem na świecie rocznie produkuje się dziś ponad 580 miliardów butelek typu PET! Przy kilkunastu członkach zespołu pracujących pięć dni w tygodniu to wyraźne obniżenie kosztów operacyjnych. Poza tym korzystanie ze zmiękczonej wody z filtra Flow Comfort przekłada się na wyższą wydajność energetyczną i niższą awaryjność urządzeń, takich jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy.

Koszty eksploatacyjne obu rozwiązań są konkurencyjnie niskie. Filtry w Wodostacji wymienia się średnio co pół roku, natomiast w systemie Flow Comfort jeszcze rzadziej. Jednorazowa ekoinwestycja w rozwiązania Dafi zaczyna więc zwracać się od pierwszego miesiąca użytkowania. Z upływem lat korzyści ulegają zaś imponującej kumulacji.

Dlaczego warto zacząć od wody?

Wdrażanie koncepcji ESG wymaga działań wielokierunkowych. Najlepiej zacząć jednak od małych kroków – łatwych do realizacji, a zarazem efektywnych i szybkich do wdrożenia. Urządzenia Dafi do filtrowania wody to jeden z ważniejszych elementów polityki zrównoważonego rozwoju w firmie.

Zdrowa, smaczna woda na wyciągnięcie ręki jest komfortem, który pracownicy natychmiast dostrzegą i docenią.

Warto podkreślić, że zaoszczędzone dzięki filtracji pieniądze możesz zainwestować w kolejne proekologiczne rozwiązania. Tym samym koncepcja zrównoważonego rozwoju stanie się siłą sprawczą Twojego sukcesu.

Wodna rewolucja w firmie zapoczątkuje zmiany w sposobie myślenia o miejscu pracy oraz szerokiej odpowiedzialności społecznej i ekologicznej. To ruch, który warto wykonać z myślą o pracownikach, pozycji w biznesie, a przede wszystkim o naszej wspólnej przyszłości.

Wodostacja.pl

Dafi.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane