Work Service szykuje się do wyprzedaży

opublikowano: 04-06-2019, 22:00

Spółka ma niecały rok na sprzedaż aktywów zagranicznych i spłatę zadłużenia. Zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem, a biznes rośnie.

U progu zimy nad spółką wisiał topór, u progu lata zagrożenia już nie ma, a nastroje są o wiele lepsze. Giełdowa agencja pracy tymczasowej Work Service, przed którą pod koniec ubiegłego roku majaczyło widmo upadłości, teraz chwali się wynikami i stopniową realizacją ustaleń z kredytującymi ją bankami i obligatariuszami.

— Nasze przychody spadają, ale koncentrujemy się na bardziej rentownych klientach, zwłaszcza w Polsce. Wynik netto rośnie, co jest efektem działań restrukturyzacyjnych i optymalizacji kosztów — mówi Iwona Szmitkowska, prezes Work Service’u.

Priorytetem dla spółki jest redukcja zadłużenia. Przypomnijmy, że na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku upływał termin wykupu trzech serii obligacji Work Service’u o wartości blisko 45 mln zł. W tym samym czasie upływał termin spłaty zaciągniętych w 2015 r. kredytów, opiewających na 110 mln zł. Spółka po długich negocjacjach wynegocjowała przesunięcie terminu spłaty kredytów, dzięki pieniądzom od znaczących akcjonariuszy wykupiła część obligacji, a resztę zrolowała. Zyskała dzięki temu nieco ponad rok na znalezienie pieniędzy na spłatę długów. Zapewnić je ma sprzedaż aktywów zagranicznych — zwłaszcza węgierskiej spółki Prohuman. Miesiąc temu Work Service poinformował o uzgodnieniu kluczowych warunków sprzedaży tej spółki.

— Proces jest prowadzony przez węgierską spółkę, podstawowym scenariuszem jest wykup menedżerski wspierany przez fundusze. My ten proces nadzorujemy wraz z kredytującymi nas bankami. Zgodnie z ustalonymi warunkami Work Service pozyska dzięki tej transakcji pieniądze na spłatę długu i wykaże 49 mln zł zysku brutto. Transakcja ma zostać zamknięta do 31 marca przyszłego roku, ale może do niej dojść wcześniej — mówi Iwona Szmitkowska.

Termin wykupu obligacji przypada z kolei na koniec maja 2020 r. Pieniądze na ten cel Work Service ma zdobyć, sprzedając spółki zależne w Czechach i na Słowacji.

— Wybraliśmy już doradcę w tym procesie, który rozesłał oferty do potencjalnych inwestorów — mówi prezes Work Service’u.

Po sprzedaży trzech spółek zagranicznych działalność Work Service’u wyraźnie się skurczy, ale spółka wciąż będzie graczem międzynarodowym, bo oprócz rynku polskiego — na którym jest liderem z 22,6-procentowym udziałem — ma też znaczącą działalność w Niemczech.

— Po zaplanowanej sprzedaży spółek zagranicznych nasze przychody powinny mieścić się w przedziale 1,3-1,5 mld zł — mówi Iwona Szmitkowska.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy